REKLAMA

Maszyny Wiatrowe znów królowały w Mechaniku. ZSP 1 z patronatem Politechniki [wideo, zdjęcia]

Już po raz kolejny w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich miały miejsce eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Z wielkim sukcesem przebrnęły je zespoły z powiatu koneckiego. Przy okazji wydarzenia w szkole gościł rektor Politechniki Świętokrzyskiej, z którym podpisano umowę o współpracy obu jednostek edukacyjnych. 

REKLAMA

„Nasi uczniowie będą mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach na Politechnice Świętokrzyskiej. Już w tym roku wyjeżdżają na trzy wykłady, które będą przygotowane specjalnie dla nich. Bardzo ważne dla nas będzie również to, że będziemy mogli nawiązywać umowy o pracę ze studentami i pracownikami Politechniki Świętokrzyskiej, ponieważ niestety jak w każdej szkole mamy problemy kadrowe jeśli chodzi o nauczycieli przedmiotów zawodowych praktycznych i teoretycznych” – mówi nam Beata Jakubowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich.

Dla Politechniki Świętokrzyskiej współpraca ze szkołami to również szansa na dodatkową promocję –„Pomysł nie jest nowy. My jako regionalna uczelnia bardzo chcemy ze szkołami współpracować. To nie jest nowe, to trwa od wielu lat. Chcemy w szczególności współpracować ze szkołami, które mają klasy o profilu nazwijmy to technicznym i stąd ZSP nr 1 w Końskich. Myślę, że te działania będą żywe i dosyć szerokie. Przede wszystkim nieco promocyjne – będziemy zapraszali uczniów w ramach akcji Polibus, gdzie autobus przyjeżdża i zabiera uczniów. Pokazujemy laboratoria, budynki, możliwości studiowania. My to traktujemy bardzo poważnie, bo pokazanie młodym ludziom tego co mogą studiować, co mogą robić jest rzeczą niesamowicie cenną” – tłumaczy Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich w Politechnice Świętokrzyskiej.

REKLAMA

Zaraz po podpisaniu mowy rozpoczęły się eliminacje już VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, już po raz trzeci w naszym ZSP nr 1. Tym razem do Końskich przyjechało około 60 drużyn i ponad 200 uczestników. ZSP nr 1 w Końskich reprezentowały dwie ekipy. Wszystkich gości wspólnie z dyrektor szkoły Beatą Jakubowską witał Piotr Jarek, prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej, która organizuje Ogólnopolskie Turnieje Maszyn Wodnych i Wiatrowych –„To jest już ósma edycja turnieju. W listopadzie te eliminacyjne konkursy były rozgrywane w ośmiu miastach. W zeszłym tygodniu były to Gdańsk, Ełk, wczoraj Puławy, dziś jesteśmy w Końskich. Jutro będziemy w Jarosławiu, w przyszłym tygodniu w Szczecinie. Potem jeszcze Kędzierzyn-Koźle i Wrocław. A najlepsze drużyny zmierzą się w finale w Piasecznie 14 grudnia” – tłumaczył.

Z kolei zaszczytu oficjalnego otwarcia turnieju dostąpił wicestarosta konecki Wiesław Skowron, któremu podczas wydarzenia towarzyszyli członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa oraz naczelnik Wydziału Oświaty Krzysztof Stachera –„W imieniu p. starosty, członka Zarządu Powiatu i w swoim własnym chciałem przekazać wyrazy uznania p. dyrektor i wszystkim osobom, które uczestniczą w tym projekcie. My jako zarząd popieramy i zawsze będziemy wspierać takie działania na czasie. A szczególne wyrazy uznania kieruje do p. rektora […] VII eliminacje uważam za otwarte w naszej szkole” – przemawiał wicestarosta konecki Wiesław Skowron.

Jak okazało się pod koniec dnia eliminacje były niezwykle udane dla zespołów z naszego regionu. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła ekipa gospodarzy, natomiast w kategorii szkół podstawowych wygrał Zespół Placówek Oświatowych z Modliszewic. Obie drużyny do startu przygotowywał Sławomir Kołodziejczyk – nauczyciel przedmiotów technicznych w „Mechaniku”. Oba nasze zespoły zaprezentują się więc 14 grudnia w finale Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Przypomnijmy, że ZSP nr 1 Końskie już dwukrotnie wygrywał tę prestiżową imprezę.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *