REKLAMA

Matematyka królowała w Królewcu [zdjęcia]

Miesiąc marzec jest miesiącem, w którym większą uwagę poświęcono Królowej Nauk czyli matematyce. W szkole w tej miejscowości zorganizowano szereg inicjatyw związanych z tą dyscypliną naukową. 

REKLAMA

W tym roku szkolnym, po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Królewcu włączyła się do ogólnopolskich obchodów Dnia Matematyki, których inicjatorem jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl. Edycja DM 2018 uzyskała patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej. W jego ramach uczniowie klas III-VIII rozwiązywali zadania, których przewodnim tematem była „Matematyka Dzika”. Zadania składały się z pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Rywalizacja poszczególnych klas, zespołów była zacięta.

REKLAMA

Większość uczniów nie przepada za matematyką. Uważa ją za przedmiot trudny
i skomplikowany, choć oczywiście bardzo przydatny. Nie na darmo wszak  mówi się, że matematyka jest królową nauk i bez niej niemożliwy byłby postęp technologiczny.
Jak ciekawy jest to przedmiot przekonali się uczniowie kl. Va i Vb SP
w Królewcu, którzy uczestniczyli w szkolnych
„IGRZYSKACH MATEMATYCZNYCH”.
Uczestnicy zmagań musieli wykazać się nie tylko zdolnościami matematycznymi,
ale także sprytem, umiejętnością pracy w zespole, umiejętnością logicznego myślenia, wnioskowania, spostrzegawczością.
Uczniowie zauważyli, że nie trzeba być uzdolnionym matematycznie, żeby rozumieć matematykę i przy tym dobrze się bawić. Wystarczy odrobina chęci, wyobraźni i cierpliwości.

Nie zapomniano o tych uczniach, którzy chcieli się zmierzyć z SUDOKU, to dla nich nauczyciele matematyki przygotowali szkolny konkurs „Mistrz Sudoku”.
W konkursie tym uczestniczyli uczniowie klas IV-VII. Zwycięzcą w/w konkursu została:

Paulina Kowalczyk– kl. V a

Ponadto 7 marca, po raz kolejny 4 uczniów kl. IV-VII przystąpiło do VII Edycji Internetowego Konkursu Matematycznego ,,Maks Matematyczny”. Jest to nowa
i oryginalna koncepcja konkursu matematycznego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Stanowi przede wszystkim rozrywkę umysłową w formie interaktywnych gier matematycznych. Ich rozwiązanie wymagało wiedzy matematycznej oraz umiejętności poszukiwania strategii i tworzenia algorytmów. Uczeń:
Miłosz Bugajski z kl. IV a odniósł sukces uzyskując dobry wynik co przeniosło się na I miejsce w województwie i zaproszenie do kolejnej edycji. Pozostali uczniowie Jan Szymkiewicz, Bartłomiej Chwaszczyński, Wiktor Piekarski też zaprezentowali wysokie umiejętności – I, II miejsca w województwie w swych kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz mini książeczki z łamigłówkami, czasopismo Logi- Mix. Zwycięzca dodatkowo od pani dyrektor upominek.

Dla miłośników fotografii po raz pierwszy został ogłoszony szkolny konkurs
„Matematyka w obiektywie”. Głównym celem konkursu było budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Zadaniem uczestników było wykonanie trzech zdjęć którym należało przypisać nazwę związaną z matematyką, która przemawiała wyłącznie obrazem. Oto zwycięzcy i ich prace:

1 miejsce – Wiktor Piekarski kl. V a

2 miejsce – Anna Pawelec kl. VII

3 miejsce – Paulina Kowalczyk kl. V a

3 miejsce – Maja Stachura kl. V a

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk pani dyrektor Anny Cholewińskiej gratulacje, pamiątkowy dyplom oraz upominki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów i życzymy dalszych sukcesów. Zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursach, zabawach matematycznych już za rok  w marcu.

Zadowalający jest fakt, iż każdy uczeń miał możliwość bawienia się matematyką, w sposób dogodny dla Niego. Organizatorami i koordynatorami w/w przedsięwzięć byli nauczyciele matematyki: Justyna Piekarska,  Karol Mijas.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *