REKLAMA

’Melodie Piekielnego Szlaku’. Zakończono muzyczny projekt [wideo, zdjęcia]

Już jest płyta „Melodie Piekielnego Szlaku”, która przez ostatnie miesiące powstawała w Gärtner REC Studio w Komaszycach. Znajdziemy na niej dziesięć utworów wykonanych przez dziewięć zespołów ludowych związanych geograficznie z turystycznym „Piekielnym Szlakiem”. 

REKLAMA

„Piekielny Szlak” przebiega przez 9 gmin: Bliżyn, Końskie, Paradyż, Ruda Maleniecka, Stąporków, Smyków, Gowarczów, Białaczów i Żarnów w trzech powiatach: koneckim, skarżyskim oraz opoczyńskim. Twórcy projektu „Melodie Piekielnego Szlaku” dzięki finansowaniu uzyskanemu z Lokalnej Grupy Działania „U Źródeł” postanowili muzycznie połączyć te regiony. Do stworzenia płyty pt. „Melodie Piekielnego Szlaku” zaprosili więc dziewięć zespołów – po jednym z każdej gminy -„Pomysł, czyli 'Melodie Piekielnego Szlaku’ powstał wspólnie z p. Bartłomiejem. Dlaczego? Stowarzyszenie jest z Komaszyc, a Piekielny Szlak biegnie tuż obok, a w sumie przez Komaszyce. Dlaczego więc nie połączyć melodii ze szlakiem? I tak powstał projekt. Dzisiaj jesteśmy na takim spotkaniu podsumowującym w Białaczowie. Efektem ciężkiej pracy uczestników, pana Bartka jest płyta, z której wszyscy są zadowoleni” – mówi nam Michał Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Tradycji Historii Oręża Polskiego i Unii Europejskiej z Komaszyc.

Nagrania do płyty trwały w Gärtner REC Studio, a koordynował je producent muzyczny Bartłomiej  Gärtner –„Współpraca z zespołami układała się doskonale. Oni chętnie przyjeżdżali do nas. Mamy doskonały klimat, bo studio jest prawie w środku lasu, to była letnia pora i naprawdę to sprzyjało temu, że artyści się tak nie tremowali i otwarcie podchodzili do tych nagrań. Generalnie był luz i o tym świadczy chyba jakość tych nagrań” – opowiada muzyk.

REKLAMA

Na świeżo wydanej płycie usłyszymy takie grupy jak Bębnowianka, Rogowianka, Zespół Ludowy z Mokrej, Koniczynki, Senior Wigor z Żarnowa, Smarkowianki, Królewiaczki, Zespół Pieśni i Tańca Sorbin, czy Zespół Artystyczny z gminy Białaczów. Do dziesiątego utworu, czyli 'Płynie Jasio’ został zrobiony klip wideo,  a piosenka jest wykonana wspólnie przez wszystkie grupy muzyczne:

„Dziesiąty utwór znajdujący się na płycie jest zaśpiewany wspólnie przez wszystkie zespoły. To piosenka bazująca na kieleckiej melodii, którą zaaranżowałem już w studio i przy pełnej instrumentalistyce jest ta piosenka wykonywana przez te zespoły” – tłumaczy Bartłomiej  Gärtner

Wspomniane „Płynie Jasio” w wykonaniu zespołów uczestniczących w projekcie możecie zobaczyć i usłyszeć poniżej:

W sumie wydano tysiąc egzemplarzy płyty. Każdy z zespołów otrzymał po sto sztuk, a kolejna setka pozostała u inicjatorów, czyli w Stowarzyszeniu „RUDY”. Wydania nie można nabyć, ale zainteresowani odsłuchaniem „Melodii Piekielnego Szlaku” mogą kontaktować się z grupami muzycznymi, które brały udział w projekcie. My zaś zachęcamy do wysłuchania fragmentu utworu „Płynie Jasio”.

Zdjęcia (własne, MGDK Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz