REKLAMA

Mieszkańcy alarmują: Barszcz Sosnowskiego występuje w Końskich [wideo, zdjęcia]

Od jednej z mieszkanek gminy Końskie otrzymaliśmy informację o porastającym barszczu Sosnowskiego przy ulicy Południowej w Końskich. To roślina silnie toksyczna, która zagraża zdrowiu ludzi oraz zwierząt. Sprawdziliśmy, co robić jeżeli zauważymy ją w naszym sąsiedztwie. 

REKLAMA

Miejsce wskazane przez naszego widza jest już znane urzędnikom z koneckiego magistratu. Od jakiegoś czasu są tam prowadzone działania mające na celu wytępienie groźnej rośliny. – „Już od 2016 roku prowadzimy likwidację tego barszczu Sosnowskiego na terenach zainwentaryzowanych. Prace prowadzą dwie firmy: przedsiębiorstwo geologiczne z Kielc i PGK Końskie. Okazało się, że te rośliny barszczu Sosnowskiego zostały rozsiane na tereny jeszcze nieobjęte inwentaryzacją. W związku z tym, jeżeli właściciele nieruchomości mają informację, że na ich terenie rośnie barszcz Sosnowskiego, to mogą się zgłaszać do nas” – tłumaczy Zbigniew Skowron, kierownik w Wydziale Urbanistyki Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Zgłaszać należy się właśnie do Wydziału Urbanistyki, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich. Tam na miejscu właściciel danej posesji musi wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy. Bez tego ekipa zwalczająca barszcz nie będzie mogła wejść na teren prywatny. –„Żeby się do nas zgłosić trzeba bardzo dokładnie przeanalizować czy to jest ta roślina. Proszę sprawdzić w internecie, atlasach czy to na pewno to. Często zdarza się, że my jeździmy na interwencję, a tam nie rośnie barszcz Sosnowskiego tylko inna, podobna roślina. Tego my nie niszczymy.”  – mówi kierownik Skowron.

Barszcz Sosnowskiego jest trudny do zniszczenia. Na terenie miasta i gminy Końskie przyjęto tak zwaną metodę mieszaną trwającą trzy lata. Polega ona na ręcznym wykoszeniu często osiągających 2-3 metry wysokości roślin, a następnie regularnym stosowaniu herbicydów. I to nie daje pewności pozbycia się barszczu, ponieważ potrafi on długo wegetować w ziemi tak by w momencie mniejszego zagrożenia znów przebić się na powierzchnię. Zdaniem ekspertów barszcz Sosnowskiego na teren gminy Końskie przywędrował poprzez omyłkowe wysianie go na terenach poletek doświadczalnych przy Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. W tamtym rejonie gminy jest też obecnie jego największe skupisko.

REKLAMA

2 thoughts on “Mieszkańcy alarmują: Barszcz Sosnowskiego występuje w Końskich [wideo, zdjęcia]

  1. Piotr72 pisze:

    W okolicach Gawrońca i byłego PGRu występowanie tej rośliny jest dość liczne.Widziałem pojedyncze rośliny w pobliżu Proćwina wzdłuź drogi na Końskie i na Kornice. Zasięg jej występowania nieustannie się zwiększa.

  2. jan pisze:

    Kilkanaście krzewów barszczu Sosnowskiego rośnie przy polnej drodze pomiędzy ul. Partyzantów a Aleją Katyńską. (pole dawnego PGR-u.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *