REKLAMA

Misja. Ksiądz Marceli Prawica. Powstał piękny album o wyjątkowym kapłanie [wideo, zdjęcia]

Misjonarz, ksiądz z prawdziwego zdarzenia i wreszcie honorowy obywatel miasta i gminy Końskie. Mowa o księdzu Marcelim Prawicy, który niegdyś pracował w gminie Końskie, a później był znanym i uwielbianym w Zambii misjonarzem. By uczcić jego pamięć fundacja Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy wydała piękny album ukazujący chociaż fragment z życia tego niezwykłego kapłana. Album jest już dostępny w Końskich. Całkowity dochód z datków związanych z nim zostanie przeznaczony na kolejne dzieła opowiadające o życiu Prawicy: na książkę oraz film. 

REKLAMA

Ks. Marceli Prawica święcenia kapłańskie otrzymał w 1963 roku w Sandomierzu. Pracował w Szewnej, Skarżysku-Kamiennej, a także w Końskich. Od 1972 r. przebywał na misji w dolinie Chingombe, w Zambii. Zmarł w 2017 roku w Szpitalu im. św. Łukasza w naszym mieście i został pochowany na cmentarzu w Końskich. Pośmiertnie nadano mu tytuł honorowego obywatela miasta i gminy Końskie.

W czwartek przedstawiciele Fundacji „Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy” zaprezentowali piękny album poświęcony tej wyjątkowej osobistości. Jednym z celów fundacji jest edukowanie i przypominanie sylwetki misjonarza –„Uznaliśmy, że być może album związany z drogą księdza Marcelego w Afryce i z przypomnieniem jego działalności w Końskich będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, że w tym roku upływa już pięć lat od kiedy już ksiądz Marceli od nas odszedł” – mówi Jan Nowak, prezes fundacji.

REKLAMA

Pięknie wydany album składa się z kilku tekstów wstępnych i kończących autorstwa: Zofii Munnich, Krzysztofa Obratańskiego, ks. Marka Jagodzińskiego, bp Piotra Turzyńskiego oraz siostry Mary Anne Katiti oraz przede wszystkim kilkudziesięciu znakomitych fotografii mówiących wiele o drodze księdza misjonarza w Polsce, w Końskich oraz w dalekiej Zambii. Głównym autorem zdjęć był konecki lekarz i miłośnik fotografii Lech Lipiec.

[00226] „To był wielki człowiek. Spędziliśmy mnóstwo czasu na bardzo poważnych i mniej poważnych rozmowach. On znał historię całej mojej rodziny – dziadka, mamy […] Skąd wziął się pomysł na zrobienie tego albumu? On ilekroć przyjeżdżał zostawiał mnóstwo zdjęć, dając mi je na własność. Ja też go fotografowałem, ponieważ sama jego twarz jest bardzo wymowna i doskonale świadczy o tym co on przeżywał i jakiego był charakteru. To był wielki człowiek i to był wielki honor dla mnie i zaszczyt, że na swojej drodze mogłem go spotkać. Tak się akurat złożyło, że zmarł w szpitalu w Końskich u mnie na oddziale. To był bardzo smutny dzień, który też znajduje miejsce w fotografii w tym albumie. Zdjęcia są ułożone chronologicznie od momentu wyjazdu ks. Marcelego, aż do jego śmierci. Chociaż tak naprawdę ten album nawet w jednej milionowej nie oddaje tego co Marceli zrobił, co robił dla tych ludzi i w jaki sposób żył” – mówił o zdjęciach i znajomości z misjonarzem dr Lecha Lipiec.

Oprócz Lecha Lipca w albumie zobaczymy także zdjęcia Rafała Borkowskiego, Ramonda Ngosa Manyiki, organizacji Chingombe Mission oraz Marzeny Kądzieli. Każde zdjęcie opatrzone jest cytatem z psalmów oraz z Pisma Świętego, co także nie jest przypadkowe:

 „Dlaczego te psalmy? Ksiądz Marceli ciągle miał pod pachą brewiarz. A brewiarz to głównie psalmy i pismo święte. On miał tak zaczytany, tak zmarnowany brewiarz. Kartki prawie fruwały, ale między nimi miał karteczki  od ludzi, którzy prosili by się za nich pomodlić. Mówił 'wkładam Cię już do brewiarza’ i miał te prośby ludzkie w tym swoim brewiarzu” – mówiła znajoma księdza Marcelego i autorka tekstów w albumie Zofia Munnich  i dodawała  – „To był niesamowity człowiek. Kiedyś z mężem byliśmy u niego, jakoś tak pod wieczór, późna jesień, listopad. Odprowadza nas do drzwi i mówi, że jeszcze pójdzie do parku. My zdziwieni, że tak plucha, a on idzie. Mówi – tak, bo tam w takim domku, wnuczętowie, tam nocował bezdomny człowiek, mówiło się na niego 'Kociarz’. […] Mówi 'a pójdę do niego, bo on tam marznie, a mi już ten kożuszek nie będzie potrzebny. Zostawię mu ten kożuszek, bo on marznie i mu się przyda, a ja niebawem wyjeżdżam. Nie będzie mi potrzebny, a nawet gdyby był potrzebny to ja sobie tutaj dam radę'” – opowiadała Zofia Munnich.

Wydanie dzieła poświęconego Prawicy konsultowali: ks. Marek Jagodziński, Lech Lipiec, Jan Nowak, Lucjan Łuczyński, Karol Łuczyński, Marek Mika, ks. Grzegorz Zbroszczyk. Za redakcję odpowiadał ksiądz Sławomir Wilewski. Album został wydany staraniami Fundacji Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy w wydawnictwie Diecezji Radomskiej AVE.

Tak prezentuje się okładka wydanego albumu

Inicjatywa powstania albumu upamiętniającego kapłana cieszy innego duchownego – księdza dziekana Andrzeja Zaparta, proboszcza parafii św. Mikołaja w Końskich –„Wyrażam osobistą radość, że coś takiego się pięknie udało i jest owocem dobrych zamiarów i pragnień. Bogu dziękuję, że miałem to szczęście osobiście poznać i zawsze cieszyć się obecnością księdza Marcelego. Ile razy przybywał do Końskich zawsze podkreślał, że to jego dom rodzinny, jego miejsce. Mówił, że jeśli mu było smutno to zawsze z Afryki myślał o tym mieście, do którego przyjeżdżał jak do ojca i mamy. Te rozmowy, czasem do późna w nocy zostaną mi w pamięci do końca życia”  – mówi ks. Zapart.

O wydanie albumu zabiegał burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, a konecki samorząd był jednym z fundatorów tego dzieła –„Udział miasta wynika z rzeczy pierwotnej, czyli z uchwały Rady Miejskiej, która została podjęta, co chcę podkreślić, jednogłośnie. W naszym skomplikowanym świecie wszyscy radni podnieśli jak jeden mąż rękę za nadaniem honorowego obywatelstwa księdzu Marcelemu Prawicy” – tłumaczy burmistrz Obratański.

W uroczystości prezentacji książki oprócz osób, które przyczyniły się do jej powstania udział wziął także starosta konecki Grzegorz Piec. Obecny na miejscu był również dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich Dariusz Kowalczyk.

Album przybliża dzieło życia Księdza Misjonarza Marcelego tak bardzo związanego z Końskimi. Jednocześnie Fundacja zaprasza do składania darowizn a biorąc pod uwagę koszty jakie wiązały się z wydaniem albumu minimalna kwota darowizny to 40 zł.  Wszelkie środki, które Fundacja pozyska w ten sposób będą przeznaczone na dalsze propagowanie historii życia księdza Prawicy (w planach jest książka i film), a także wspieranie działalności misyjnej, której ksiądz Prawica poświęcił ponad 40 lat. Album będzie do nabycia już po najbliższych, niedzielnych mszach świętych w parafiach Chrystusa Odkupiciela i św. Mikołaja w Końskich. W pozostałych kościołach dekanatu w nieco późniejszym terminie. Album nabyć będzie można także w księgarni Katarzynka przy ulicy Spółdzielczej w Końskich oraz w siedzibie KSWP Końskie przy ulicy Staszica. To właśnie w Krajowym Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości, którego prezes Marek Mika jest także członkiem fundacji dbającej o pamięć o Marcelim Prawicy, odbyła się czwartkowa promocja książki. Album trafi także do szkół i bibliotek z regionu. Zachęcamy do zapoznawania się z tym wyjątkowym dziełem!

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Misja. Ksiądz Marceli Prawica. Powstał piękny album o wyjątkowym kapłanie [wideo, zdjęcia]

  1. lutek pisze:

    jacy wszyscy bogobojni na zdjęciach

Dodaj komentarz