REKLAMA

Młody Ukrainiec na pierwszym miejscu! Turniej Szachowy w MGDK w Końskich [zdjęcia]

W szachy może grać każdy, wiek bowiem nie gra w tym przypadku żadnej roli. Jest to sport, wbrew pozorom, emocjonujący i ciekawy, a każda rozgrywka to niezwykłe starcie zawodników. Takie właśnie były potyczki rywali, podczas sobotniego Turnieju Szachowego, który odbył się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich. Po wielu godzinach rywalizacji najlepszym okazał się młody Ukrainiec Artem Morozov. Poznajcie pełne wyniki!

REKLAMA

REKLAMA

W turnieju wzięły udział osoby z Klubu Szachowego MGDK Końskie, który w ostatnim czasie stał się dość popularny, podobnie jak sam sport – „Szachy zyskują ostatnio dużą popularność. W dobie pandemii w szachy gra się przez internet. Prowadzę klub szachowy, a w każdy piątek od 15:00 do 19:00 można przyjść nauczyć się grać, lub po prostu przyjść i pograć sobie w szachy. Takie turnieje planujemy co dwa miesiące” – mówi Adam Szymański, szef klubu.

Aleksander Kędzierski, który sędziował podczas sobotniego wydarzenia, opowiedział o zasadach gry – „Gramy sześć rund, tempo gry wynosi 20, 50 plus 5 sekund na każde posunięcie. Zegar dodaje czas automatycznie, więc teoretycznie partia może trwać w nieskończoność, do póki zawodnicy będą nadążali z przełączeniem zegara. Kojarzenie jest komputerowe. Zasadnicza zasada jest taka, że zawodnicy, którzy mają tyle samo punktów grają z rywalami o równej ilości punktów, co wyrównuje poziom i od pewnej rundy gramy już tylko z takimi zawodnikami, z którymi mamy szansę realnie powalczyć. W szachach jest to chyba najbardziej spotykany system” – mówi sędzia.

W turnieju startowało 32 zawodników, z czego około 20 z nich to osoby z Końskich. Wśród rywalizujących ze sobą szachistów znalazł się także młody chłopak z Ukrainy – „Dziś mamy uczestnika z Ukrainy. Cieszymy się, że gra, jest jednym z najmłodszych uczestników turnieju. Z Końskich mamy około 20 osób, na łącznie 32 uczestników. To jest coś pozytywnego, zwłaszcza na przyszłość. Mamy bazę na miejscu w Końskich, zawodnicy nie muszą przyjeżdżać, bo to jest problem w wielu miejscach, że trzeba zwozić zawodników, a tutaj mamy zawodników na miejscu, którzy chcą grać. Niektórzy do nas wracają, niektórzy grali w czerwcu, grali we wrześniu w zeszłym roku i teraz będą grali pewnie ponownie” – komentuje Aleksander Kędzierski.

Po kilku godzinach szachowych zmagań przyszedł czas na zapoznanie się z wynikami turnieju i uhonorowanie zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobył Artem Morozov z Ukrainy. Miejsce drugie przypadło Adamowi Haladajowi, zaś na trzecim miejscu uplasował się Jakubowi Kaczmarskiemu.

Szachy to wspaniały sporty, który rozwija logiczne myślenie oraz kreatywność, pomaga w skupieniu, uczy wytrwałości i cierpliwości – „Szachy uczą przede wszystkim logicznego myślenia. Wyrabiają w młodym, jak i w starszym człowieku logiczne myślenie. Uczą wyobraźni, fantazji, bo przecież trzeba sobie wyobrazić pozycje szachowe jakie powstają. Uczą również cierpliwości, a także wygranej i przegranej, kształtują także charakter człowieka, a to jest bardzo ważne. Dlatego właśnie zachęcam do gry młode osoby, bo to jest rozwój umysłowy. Jeśli chodzi o starsze osoby, to gra w szachy wzmacnia koncentrację i pamięć. Szachy są tym dla umysłu, czym siłownia dla mięśni” – opowiada  Adam Szymański.

Organizatorem wydarzenia był Klub Szachowy MGDK Końskie, na czele z dyrektorem Piotrem Salatą. Przypominamy, że w każdy piątek od 15:00 do 19:00 odbywają się zajęcia klubu, na które prowadzący serdecznie zapraszają.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Młody Ukrainiec na pierwszym miejscu! Turniej Szachowy w MGDK w Końskich [zdjęcia]

  1. Irving74 pisze:

    Na następny turniej zapraszamy 8-go Maja.

  2. xyz pisze:

    super brawo. mądry chłopak ,a nie młodzierz z telefonami ,a jak co do czego to głowa w piasek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *