REKLAMA

Mnóstwo zmian w Smykowie! [wideo, zdjęcia]

To chyba jedyna gmina w naszym powiecie, w której notuje się wyż demograficzny. Przez 9. lat w Smykowie przybyło 200 nowych mieszkańców. Zmienia się też infrastruktura tego miejsca. 

REKLAMA

Roczny budżet gminy Smyków to od 10 do 12 mln złotych, z czego tylko 1,2 miliona władze gminy mogą przeznaczyć na inwestycje, reszta idzie na bieżące wydatki. Obecnie mamy okres pomiędzy pierwszym, a drugim finansowaniem działań ze środków unijnych, a przecież buduje się wiele. Skąd więc na to pieniądze?

„Na te zadania, na te cele, które my realizujemy zgodnie z naszą strategią rozwoju gminy nie możemy liczyć na środki zewnętrzne środki unijne. Mimo to realizujemy to we własnym zakresie. Ubiegamy się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Pół miliona powinniśmy uzyskać. To są korzystne warunki, nie jest to komercyjny kredyt. Będziemy negocjować oprocentowanie, ono na pewno będzie w granicach około 1,5 %  z możliwością umorzenia około 30 % kwoty w ostatnich miesiącach spłacania.”  – tłumaczy wójt gminy Smyków, Józef Śliz.

REKLAMA

W ostatnim czasie najgłośniej zrobiło się wokół tak zwanej rewitalizacji centrum Smykowa. Wymieniona zostanie nawierzchnia bitumiczna w miejscowości, poprowadzone chodniki do Orlika oraz na cmentarz. Najefektowniej zapowiadają się jednak plany związane z placem przy samym Urzędzie Gminy. Władze wykupiły tam 60 arów gruntu za kwotę 230 tysięcy złotych. – „Powiększymy ten obszar tu o miejsca parkingowe, budynek pełniący funkcję kultury gminnej, wspierający świetlice środowiskowe, które już funkcjonują, jest ich pięć. Powstanie mini centrum, nawet i parę alejek parkowych, parę ławeczek, jakieś zabawki dla dzieci rodzin oczekujących na załatwienie spraw w urzędzie, na poczcie, czy w aptece, czy tych jednostkach, które tutaj funkcjonują. To tu jest centrum Smykowa.” – opowiada wieloletni włodarz gminy.  

Oprócz tego w pobliżu wspomnianego terenu powstanie też budynek do celów gospodarczych. Przetarg na jego wykonanie został już otwarty. Największą inwestycją obecnie wykonywaną na terenie gminy Smyków jest kanalizacja. Trwają nad nią prace w Królewcu i w Królewcu Poprzecznym. To koszt około 2 milionów złotych. Za chwilę koparki wjadą też do Salaty, a przygotowana jest już dokumentacja dla kolejnych miejscowości.  – „Myślę, że mieszkańcy realizowanych przedsięwzięć kanalizacyjnych będą zadowoleni. Takie było ich oczekiwanie, życzenia, żądania, tu poprawi się bardzo znacząco sytuacja ekologiczna. A mogę już powiedzieć, że nie będzie to tak bardzo bolało mieszkańców finansowo. Średnio koszt przyłącza nie przekroczy 400 – 450 zł.”  – mówi Śliz.

Nareszcie będzie miał też gdzie grać KS Smyków. Powstaje obiekt sportowy przy Zespole Szkół w Miedzierzy. Na jego sfinansowanie Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło 540 tysięcy złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, czyli pokryło ponad 50 % tego przedsięwzięcia, bo jego całkowity koszt to 900 tysięcy.  – „Zaczęliśmy realizację budowy boiska sportowego do gry głównie w piłkę nożną przy Zespole Szkół w Miedzierzy. Przetarg rozstrzygnięty, roboty rozpoczęte. Będzie to obiekt z trybunami, z instalacją nawadniającą, odwadniającą, z instalacją nagłaśniającą. Z obszarem treningowym. Będzie tam też droga dojazdowa, parkingi.”  – wylicza Wójt.

Poza wspomnianymi już inwestycjami w tym roku na terenie tej gminy wyremontowano trzy odcinki dróg o łącznej długości ponad 2,5 kilometra: w Kozowie, w Stanowiskach oraz w Przyłogach za kwotę około 400 tysięcy złotych.

 

 

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *