REKLAMA

Najpopularniejsze środki ochrony roślin dla Twojego pola!

Uprawy zbóż i warzyw byłyby nieopłacalne bez skutecznych środków ochrony roślin. Jakich preparatów nie może zabraknąć na polu?

REKLAMA

Insektycydy

Insektycydy to, zgodnie z nazwą, środki pomagające w zwalczaniu żerujących na uprawach owadów. W Polsce nie brakuje niestety szkodników siejących prawdziwe spustoszenie w branży rolniczej i sadowniczej. Precyzyjnie działające insektycydy zwalczają owady żerujące na uprawach, ale także pozbawiają je możliwości rozmnażania się. Preparaty tego typu mogą działać na kilka sposobów: na przykład poprzez kontakt z naskórkiem owadów, poprzez ich drogi oddechowe, układ pokarmowy, a także łącząc w sobie wybrane spośród tych dróg. Insektycydy powierzchniowe nie wnikają w tkanki rośliny, w przeciwieństwie do insektycydów systemicznych, czyli krążących wraz z jej sokami.

REKLAMA

Fungicydy

Zdecydowana większość chorób roślin uprawnych, w tym zbóż jest wywoływana przez grzyby. Środki ochrony roślin przeznaczone do ich zwalczania nazywamy fungicydami. Większość fungicydów tworzy na powierzchni roślin barierę ochronną, która stanowi dla zarodników grzybów przeszkodę nie do pokonania. Istnieją fungicydy, które zapobiegają rozwojowi grzybów wewnątrz samej rośliny. Stosowanie fungicydów zapobiega między innymi rozwojowi typowych chorób zbóż, takich jak brunatna plamistość liści, rdza lub septorioza, o której więcej można przeczytać pod adresem: https://www.syngenta.pl/blog/uprawy/zboza/septorioza-czym-jest-i-co-powinienes-o-niej-wiedziec

Herbicydy

Oczywistym zagrożeniem dla niemal wszystkich roślin uprawnych są chwasty, które konkurują z nimi o światło słoneczne, dostęp do wody i substancji odżywczych znajdujących się w glebie. Aby ograniczyć występowanie chwastów w uprawach, stosuje się środki ochrony roślin w postaci herbicydów. Najbardziej popularne rozwiązanie stanowią herbicydy selektywne, które usuwają tylko wybrane chwasty, nie stanowiąc zagrożenia dla innych roślin – na przykład uprawianych zbóż. Herbicydy układowe zwalczają chwasty, niszcząc ich system korzeniowy. Z kolei herbicydy kontaktowe uszkadzają nadziemne części rośliny.

Adiuwanty

O sukcesie stosowania środków ochrony roślin decydują również adiuwanty. Są to substancje pomocnicze, które wzmacniają substancję czynną zawartą w fungicydynach, herbicydach bądź insektycydach. W roli adiuwantów wykorzystuje się między innymi oleje roślinne oraz nawozy mineralne. Dzięki nim środki ochrony roślin działają skuteczniej, a czynniki zewnętrzne, na przykład opady atmosferyczne, nie są w stanie zredukować ich efektywności. Adiuwanty są obecnie dodatkowymi składnikami preparatów służących do ochrony roślin.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz