REKLAMA

Końskie: Rosnące koszty energii. Jak to wpłynie na budżet gminy i nasze portfele? [WIDEO]

Horrendalne ceny gazu, węgla czy pelletu, rosnące rachunki za ogrzewanie i prąd. To informacje, które spędzają sen z powiek wielu z nas. Z problemem mierzą się także instytucje, w tym placówki oświatowe. W jakim stopniu podwyżki wpłyną na budżet gminy Końskie? Z czym mogą mierzyć się konecczanie. Na te pytania odpowiada burmistrz Krzysztof Obratański. 

REKLAMA

W całkiem dobrej sytuacji według informacji przekazanych przez burmistrza są mieszkańcy, a także jednostki korzystające z ciepła generowanego przez miejską ciepłownię. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przynajmniej póki co nie przewiduje znaczących wzrostów opłat  –„Prognozy dotyczące redukcji mocy cieplnych nie są dzisiaj zagrożeniem dla miasta i gminy Końskie, ale tylko w tym sensie, że Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma podpisane umowy na dostawę węgla i gazu i to są ilości wystarczające by zapewnić utrzymanie bezpiecznych temperatur w budynkach zasilanych z ciepłowni miejskich” – mówi burmistrz i uzupełnia swoją wypowiedź o kwestię ogrzewania szkół  –„Wzrost kosztów energii, który dotyka nas wszystkich nie ominie też oświaty. Szkoły są dużymi budynkami wymagającymi ogrzania, oświetlenia. Dla nas ważne jest to, że przynajmniej jeszcze w tym roku mamy poczucie bezpieczeństwa. W miejskich szkołach mamy zasilanie w energię cieplną z ciepłowni miejskiej, która ma opracowane taryfy nie przewidujące znaczącego podniesienia cen. To wynika między innymi z faktu, że w ubiegłym roku udało się zrobić kilka inwestycji w ciepłowni, które z jednej strony usprawniły sam proces produkcji i dystrybucji ciepła, a z drugiej zmniejszyły moc zsumowaną jednostki centralnej poniżej 20 MGW rozpraszając źródła ciepła, a to oznacza, że konecka ciepłownia wyszła z Europejskiego Systemu Opłat z tytułu emisji CO2. To bardzo poważna sprawa i ucieczka do przodu”. 

REKLAMA

Nieco większy problem gmina może mieć z placówkami wiejskimi, które zasilane są z sieci gazowej lub ogrzewane poprzez kotłownie olejowe.

„Gorzej jest wiejskimi szkołami, które mają ogrzewanie oparte na sieci gazowej lub kotłowniach olejowych. W przypadku sieci gazowych obowiązuje tarcza osłonowa wprowadzona dla instytucji takich jak szkoły i nie spodziewamy się by nastąpiła katastrofa. My nasze budynki mamy mieć ogrzewane w sposób, za który częściową odpowiedzialność biorą władze państwowe. Te, które są ogrzewane kotłami olejowymi to przetarg rozstrzygnięty w ubiegłym roku powinien zabezpieczyć nam też ten sezon opałowy, więc koszty są już policzalne i tak naprawdę zawarte w budżecie” – mówi burmistrz.

Oczywiście z sieci miejskiej, a także tarcz rządowych dla budynków użyteczności publicznej nie mogą korzystać osoby indywidualne. Przewidziano dla nich dopłaty do materiałów opałowych, ale burmistrz Końskich wieszczy pojawienie się problemu ekologicznego –„Pozostaje problem budynków indywidualnych ogrzewanych gazem bądź węglem czy innym opałem. Tutaj o ile gaz póki co jest dostępny i wszyscy zapewniają, że dla gospodarstw domowych go nie braknie to pozostaje kwestia ceny i dostępności opału stałego, czyli węgla i drewna. Bardzo się boję, że  na skutek wzrostu cen i ograniczonej dostępności zaczniemy wracać do stanu sprzed ładnych kilku, kilkunastu lat, czyli czasu kiedy to odpady były jednym z elementów używanych do opału. To najgorsze co nam się może przytrafić i trzeba poważnie się zastanowić jak tego uniknąć” – tłumaczy Obratański.

Wzrosty cen ogrzewania mogą się pojawić w przypadku potrzeby cząstkowych modyfikacji, co zaznacza włodarz –„Ostrożny optymizm jednak musimy łączyć z pewnymi obawami co do ostatecznego rezultatu finansowego”.

Oddzielna kwestia to energia elektryczna. Obecnie gmina Końskie ma rozpisany przetarg na jej dostawy, chodzi tutaj o szkoły oraz inne obiekty publiczne –„W gminie Końskie znakomita większość budynków oświatowych jest już po termomodernizacji, w tym częściowo głębokiej termomodernizacji, a to na przykład panele fotowoltaiczne zamontowane na budynkach szkoły, one nieco wspomagają własną produkcję energii, a więc mają wpływ na ostateczny bilans tej energii zużywanej” – dodaje burmistrz.

Mimo instalacji fotowoltaicznych w przypadku prądu koszty mogą mocno odcisnąć się na gminnym budżecie. Operatorzy zapowiadają bowiem na koniec obecnego roku, a także rok przyszły nawet kilkukrotny wzrost obecnie obowiązującej taryfy.

REKLAMA

2 thoughts on “Końskie: Rosnące koszty energii. Jak to wpłynie na budżet gminy i nasze portfele? [WIDEO]

  1. aaa pisze:

    niezłe bujdy

  2. TVPropaganda pisze:

    Jest pozwolenie od Kaczora, można palić oponami, plastikiem i tworzywami sztucznymi. Nie było czasu na załatwienie węgla więc pisiory teraz mówią żeby palić wszystkim. Parodia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *