REKLAMA

Narodowy Program Szczepień. Zaszczepieni będą zwolnieni z niektórych obostrzeń

We wtorek 8 grudnia Rząd RP opublikował projekt Narodowego Programu Szczepień. Zakłada on między innymi zwolnienie zaszczepionych z niektórych obostrzeń, strategię wdrażania szczepionek w poszczególnych etapach czy też sposób rejestracji oraz szybkiej identyfikacji zaszczepionych. Ponadto rząd zachęca do przesyłania uwag do projektu pod adresem mailowym [email protected]. Przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje zawarte w opublikowanym projekcie.

REKLAMA

Fot. gov.pl.

Na szczepienie będzie można się zarejestrować poprzez infolinię, u lekarza POZ, za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej lub na IKP. Następnie lekarz przeprowadzi kwalifikację. Po jej zaakceptowaniu zostaniemy skierowani na zabieg. Ważne jest, że szczepionka będzie podana dwukrotnie – kolejny raz 21 dni po pierwszym szczepieniu. Za drugim razem już nie trzeba się będzie rejestrować. Przed publikacją Narodowego Programu Szczepień przyglądaliśmy się także, jak do szczepień przygotowują się konecczanie – TUTAJ.

Po przyjęciu szczepionki otrzymamy kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. Osoby, które to zrobią będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, jak również nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Ponadto zaszczepieni nie będą odbywać kwarantanny po kontakcie z zakażonym.

REKLAMA

Rząd po zatwierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek we współpracy z Radą Medyczną rozważy także możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w formie rozporządzenia.

Szczepienie będzie odbywać się w kilku etapach. Etap 0 zakłada wykonanie zabiegów wśród pracowników sektora ochrony zdrowia, czyli np. personelu medycznego czy pracowników DPS-ów. W kolejnym etapie będą to m. in. pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej, seniorzy powyżej 60. roku życia oraz służby mundurowe. Drugi etap przewiduje szczepienia dla m. in. pracowników Sanepidów, oświaty czy transportu publicznego, a także osób poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi. Ostatnim etapem będzie szczepienie pracowników i przedsiębiorców zamkniętych działalności, a na koniec powszechnie dostępne szczepienia dla osób dorosłych – proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 roku.

Warto dodać, że do 15 grudnia rząd ma podjąć gotową strategię szczepień, a do 12 grudnia obywatele Polski mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu na adres mailowy [email protected].

REKLAMA

Dodaj komentarz