REKLAMA

Nasza biblioteka ma już sto lat! [wideo, zdjęcia]

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego to ukochane miejsce nie tylko fanów książek, ale dzięki licznym podejmowanym inicjatywom także miłośników szeroko rozumianej kultury, historii, czy też najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Ta, tak naprawdę multifunkcjonalna placówka w czwartek obchodziła swoje 100-lecie. Nie zabrakło wspomnień, życzeń, kwiatów i koncertu przyjaciela tego miejsca – Piotra Salaty.

REKLAMA

Do siedziby jednostki, która mieści się w Parku Miejskim w czwartek przybyli liczni zaproszeni goście – bibliotekarze, przedstawiciele władzy samorządowej, twórcy kultury, pracownicy oświaty z dyrektorami szkół na czele. Obecni na wydarzeniu mogli obejrzeć towarzyszące wystawy – prezentowano publikacje wydane nakładem bibliotecznego Wydawnictwa „Arslibris”, a jest ich już pięćdziesiąt, kronikę ilustrującą działalność Biblioteki Publicznej, a także wystawę prac plastycznych Iwony Ambroszczyk pn. „Letnie impresje”.

Główną część obchodów rozpoczął dyrektor placówki Dariusz Kowalczyk, który wszystkich przywitał i zaprosił do oglądania prezentacji obrazującej historię Biblioteki Publicznej, która pełni funkcję zarówno gminnej, jak i powiatowej. Jej pierwszą część mówiącą o działalności jednostki od 1922 roku do 2003 roku przedstawiła Magdalena Weber z Centrum Informacji Turystycznej. Z kolei historię najnowszą prezentował sam dyrektor Kowalczyk. To dlatego, że funkcję szefa podmiotu piastuje on właśnie od 2003 roku. Dariusz Kowalczyk dziękował także swoim pracownikom za wkład włożony w rozwój tego miejsca, a wszystkim przyjaciołom za pomoc i współpracę

REKLAMA

Bardzo serdecznie chciałem podziękować wszystkim, którzy z nami współpracowali. Zastałem bibliotekę z bogatą siecią filii wiejskich, utrzymałem sieć. Zastałem kadrę i wszyscy ze mną pracują do tej pory […] To świetna, naprawdę świetna kadra, która chwytała w lot wszystko co wymyśliłem. Wymyślaliśmy też wspólnie, najpierw kontynuowaliśmy pomysły, które wynikały z działalności poprzedniej dyrektorki pani Milczarek, później była ekspansja i zajmowanie kolejnych pomieszczeń, wymyślanie nowych pomysłów” – mówił dyrektor biblioteki.

Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat budżet biblioteki wzrósł ponad trzykrotnie, a obecnie miejsce to funkcjonuje w zupełnie odświeżonych, wyremontowanych wnętrzach. Biblioteka posiada też kilka filii wiejskich i kiedy inne tego typu placówki zamykały swoje małe oddziały, to u nas były one tylko rozwijane.

Dostojnego jubileuszu placówce gratulowali przedstawiciele władzy: starosta konecki Grzegorz Piec oraz burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański. Piec podarował bibliotece grawerton, Obratański specjalne multimedialne urządzenie, które przyda się przy chociażby organizacji spotkań z autorami książek:

„W imieniu władz powiatu gratuluję pięknego jubileuszu. Setka to znakomita liczba, choć Pan nie wygląda. Wszelkiego powodzenia dla wszystkich pracowników biblioteki w życiu prywatnym, zawodowym. Pięknie się rozwijacie. Dziękuję w imieniu władz powiatu, że tak wspaniale działacie i promujecie powiat konecki” – mówił starosta Piec.

„Dla mnie te opowieści były swego rodzaju podróżą sentymentalną, bo w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat towarzyszyłem rozwojowi biblioteki, współuczestniczyłem w realizacji pomysłów, które tu się rodziły. Kibicowałem i czasem też wspierałem. Dziękuję Magdzie Weber, że oprowadziła nas po historii biblioteki z taką wielką gracją. Rzecz w tym, że było po czym oprowadzać i to jest coś, co chciałbym jako słowa podziękowania i gratulacji z okazji dzisiejszego święta przekazać wszystkim pracownikom biblioteki. Również tym, którzy dziś są na emeryturze i którzy kibicują bibliotece, wspierają ją i radą, i doświadczeniem oraz czynią to środowisko biblioteczne tak żywym i tak otwartym”  – przemawiał burmistrz Krzysztof Obratański.

Pod koniec uroczystości przyszedł czas na życzenia od innych gości. Pierwszy głos zabrał dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Andrzej Dąbrowski:

„Chciałem wyrazić ogromny szacunek dla tradycji bibliotekarskiej koneckiej i ludzi, którzy tę tradycję tworzyli. Szczere nasze wyrazy szacunku, uznania dla Państwa za budowanie tego, co zrobiliście przez lata. Druga część wypowiedzi jest taka i z pełną odpowiedzialnością to mówię. To dedykuję organizatorom bibliotek i organizatorom działalności bibliotecznej: biblioteka konecka to biblioteka wybitna. Tacy pozostańcie. Wszystkiego dobrego!” – podkreślał i życzył dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej.

Potem życzenia składali również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Regina Maciejczyk i Zbigniew Kucharski, a po nich kolejno reprezentanci: Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej, Biblioteki w Stąporkowie, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z powiatu koneckiego, przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dyrektor koneckiego Domu Kultury Piotr Salata.

Ten ostatni do życzeń dołączył niezwykły prezent – na zakończenie jubileuszu dał koncert pt. „Piosenki z ekranu”. Salacie towarzyszyli muzycy grający na żywo.

Zdjęcia:

REKLAMA

6 thoughts on “Nasza biblioteka ma już sto lat! [wideo, zdjęcia]

 1. Toga pisze:

  Biblioteka powinna otworzyć wypożyczalnie kaset.

 2. gość pisze:

  A zaproszenie dla mieszkańców, czytelników, fanów, miłośników? Zabrakło nas w tak ważnym wydarzeniu. Po prostu o nas zapomniano.

 3. sto pisze:

  Najlepsza instytucja w naszym mieście!
  Biblioteka prowadzi wypożyczenia audio, jest czytak dla osób niewidzących lub słabowidzących

 4. Pokrzywdzony pisze:

  Czuje żal do tych TKM-emów którzy mieli poprawiać Polskę dać dobry przykład po 89 roku. To oni łamali na gminie prawo. Nie mają moralnego prawa piastować zaszczytnych funkcji w gminie. Mieć takich apanaży .Kto wypożyczał itd podlega karze finansowej lub do 5 lat więzienia. Kto udaje katolika a jest bezwzględny ,wobec innych osób którzy mają inne poglądy i nie zgadza się z jego zdaniem a On ma diabła za koszulą, nie ma prawa piastować takiej zaszczytnej funkcji w gminie .Prawda musi zwyciężyć ,bo ludzi dobrej woli powinno być więcej Nie bójcie się tępić zło. To oni powinni mieć się na baczności.

 5. Joisse pisze:

  Nie trzeba udawać katolika by popełniać zło. Robią to autentyczni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *