REKLAMA

Nauka języka polskiego może być inspirująca

Język polski w liceum i technikum to przepustka do dobrze zdanej matury, ale i do posługiwania się piękną i poprawną polszczyzną. Jakie pomoce naukowe mogą pomóc w nauce języka polskiego?

REKLAMA

Dlaczego warto przyłożyć się do nauki polskiego w liceum i technikum?

Język polski towarzyszy uczniom od początku edukacji, a dodatkowo jest przedmiotem maturalnym. Jak można zauważyć, jego nauka jest bardzo ważna, bo podstawy języka polskiego towarzyszą nam przez całe życie. Język polski to nie tylko zdanie matury z tego przedmiotu, ale umiejętność poprawnego wyrażania się, swobodnego pisania i przede wszystkim czytanie ze zrozumieniem, jak i interpretacja tekstu. Nie wspominając o tym, że osoby, które potrafią się wysłowić, są lepiej postrzegane. Jednym słowem, takie umiejętności przydają się przez całe życie.

REKLAMA

Język polski pozornie nie jest tak konkretny, jak historia czy matematyka, ale nie bez powodu został wybrany na przedmiot maturalny. Dlatego naprawdę warto przyłożyć się do nauki i za pomocą odpowiednich podręczników, wejść w świat epok literackich i tekstów.

Co znajdziemy w podręcznikach do nauki języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych?

Dobry podręcznik powinien logicznie pokazywać całość materiału, wizualizować materiał w postaci schematów i grafik, jak również zawierać sensowne partie powtórek. Jednym z takich podręczników jest podręcznik „Oblicza epok 2.1”. Jest on dedykowany klasie 2 w liceum i technikum i jest to część 1. Obejmuje on epokę romantyzmu i wybrane tytuły z serii literatury światowej. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne oddaje w ręce nauczycieli i uczniów książkę, która zawiera hasła epoki, kierunku interpretacji wybranych dzieł i wizje współczesnego świata. Dzieła Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Goethego, wprowadzą uczniów w ducha tamtej epoki.

Wiedza w tym podręczniku jest na poziomie zarówno podstawowym, jak i rozszerzonym, stąd uczeń może się przygotować do matury w takim trybie, w jakim potrzebuje. Romantyzm jako epoka mająca bardzo duży wpływ na dalsze dzieje literatury, jest logicznie opisany i chronologicznie ułożony. Inne podręczniki z serii „Oblicza epok” to choćby „Oblicza epok 2.2” opisujący dalszą część romantyzmu i pozytywizm. Każda z kolejnych części obejmuje inną epokę literacką, a zatem po przerobieniu wszystkich, uczeń ma pełną wiedzę i kontekst potrzebne do zdania matury. Klucz do sukcesu przy zdaniu matury z polskiego, to nie tylko teoretyczna znajomość każdej z epok literackich, ale i praktyczna umiejętność pracy z różnymi tekstami. Tego uczą kolejne podręczniki z serii „Oblicza epok”.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *