REKLAMA

Nie ma już garaży przy UMiG. To początek remontu stolarni [wideo, zdjęcia]

Stare garaże znajdujące się na parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich zostały wyburzone. Odsłonięto więc widok na budynek odgradzający teren UMiG od Parku Miejskiego. To początek prac związanych z remontem starej stolarni na potrzeby przyszłego Muzeum Ziemi Koneckiej. 

REKLAMA

„Nastąpił demontaż istniejących tam wiat, magazynków składowych opartych na słupach na terenie PGM, a na terenie parkingu przed UMiG rozebrane zostały budynki gospodarcze z przełomu lat 60 i 70-tych o dziwnej urodzie nie pasującej do Zespołu Pałacowo-Parkowego. One były magazynami na wszystko. Częściowo pełniły rolę garaży. Mieliśmy tam wielki zapas masek przeciwgazowych, jeszcze chyba z okresu I Wojny Światowej. To wszystko zostało wyburzone i dopiero teraz tak naprawdę widać od strony ulicy Partyzantów jak wygląda w całości ten element Zespołu Pałacowo-Parkowego” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Usunięcie garaży było konieczne by rozpocząć mogły się działania zmierzające do przekształcenia placów znajdujących się przy Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej i Urzędzie Miasta w jeden wielki parking, a także roboty przy elewacji stolarni.  Pamiętajmy, że na czas prac parking przy Urzędzie Miasta funkcjonuje w małym zakresie, wydzielone jest tylko kilka miejsc dla interesantów.

Na początek jednak zaplanowano odtworzenie dachu i zabezpieczenie całego budynku przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi –„Został zdjęty sufit z budynku stolarni. On był deskowany, deskami przybity do belek nośnych i stropowych. Odsłonięcie pokazało jak ładny to budynek i jaki może być w przyszłości. Jednak pokazało to także jak wielka jest skala zniszczeń wynikających z nieszczelności dachu, zapychania się rynien wynikającego z sąsiedztwa drzew liściastych, które gubią liście i blokują odpływ wody” – mówi burmistrz Obratański.

Przypomnijmy, że zadanie warte jest 6 milionów 737 tysięcy złotych, a dofinansowanie unijne w tym przypadku to blisko 4 miliony 400 tysięcy złotych. Wykonawcą jest konsorcjum firm Częstobud i Budopol. Termin zakończenia robót to styczeń 2023 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *