REKLAMA

Niekłański Październik: Uczczono pamięć poległych [zdjęcia]

Po raz siódmy władze gminy Stąporków oraz lokalna społeczność zorganizowały uroczystości związane z Niekłańskim Październikiem. Tegorocznym wyjątkowym gościem byli członkowie rodziny „Rudego” z „Kamieni na Szaniec”, który jak się okazuje mieszkał w Niekłaniu!

REKLAMA

Zawsze w trzecią niedzielę października organizowana jest uroczystość wspominająca poległych żołnierzy z ugrupowań „Robota”, „Szarego” i „Dobosza”, a także wszystkich mieszkańców, którzy zostali zamordowani podczas II Wojny Światowej. Podobnie było i tym razem.

Niekłański Październik 4

Wspólne zdjęcie uczestników obchodów z burmistrz Stąporkowa Dorotą Łukomską.

Jak co roku mieszkańcy, przedstawiciele związków kombatanckich, różnych organizacji oraz władzy zgromadzili się na mszy świętej w miejscowym kościele. Następnie hołd bohaterom oddano pod pomnikami w Niekłaniu, Furmanowie oraz w Wielkiej Wsi.

REKLAMA

Wyjątkowymi gośćmi tegorocznych uroczystości byli członkowie rodziny Jana Bytnara „Rudego”, bohatera „Kamieni na szaniec”, który wraz z rodzicami i siostrą mieszkał w Niekłaniu! Historię Bytnarów w niekłańskiej szkole przedstawił Julian Borkowski, który ze swoją mamą Barbarą przyjechał na uroczystość. Julian Borkowski to wnuk Danuty Bytnarowej-Dziekańskiej, która w literaturze pojawiała się pod pseudonimem „Duśka” i była siostrą „Rudego”

Warto podkreślić, że szczególnymi gośćmi „Niekłańskiego Października” byli również mjr Franciszek Telecki oraz kpt Zdzisław Dobrut.

Na zakończenie wszyscy wzięli udział w patriotycznej akademii przygotowanej przez szkolną młodzież.

Info: MGOKiS Stąporków, Jan Nowak. Zdjęcia (Marek Kozerawski, oficjalny fanpage Doroty Łukomskiej):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *