REKLAMA

Niemal 10 mln złotych dla gminy Radoszyce. Co będzie zrobione? [wideo, zdjęcia]

Pod koniec maja ogłoszono zadania, które otrzymają dofinansowanie w ramach nowego dofinansowania Funduszu Inwestycji Strategicznych z tak zwanego Polskiego Ładu. Do gminy Radoszyce popłynie niemal 10 milionów złotych z rządowej kasy. Co zostanie za te środki zrobione? 

REKLAMA

tkn24.pl: Panie burmistrzu, niemal 10 mln złotych z Polskiego Ładu. Chyba jest duża radość?
Michał Pękala, burmistrz Radoszyc: 
„Tak, udało się. Druga edycja programu Polski Ład. Kwota niebagatelna, bo prawie 10 mln złotych. To kwota potrzebna. My umiemy wydawać pieniądze pod kątek trafionych inwestycji. Pisząc wniosek chcieliśmy by był on efektywny dla naszych mieszkańców. Oczywiście apetyty były większe, bo pisaliśmy też na inne zadania, inne inwestycje. Natomiast otrzymaliśmy dwa wnioski za co bardzo serdecznie dziękujemy”

tkn24.pl: Przypomnijmy co wcześniej udało się zrobić z pieniędzy z Polskiego Ładu.
M. Pękala: 
„Z pierwszego naboru wnioski były dedykowane szkołom: w Wilczkowicach, w Górnikach. Tam już jest podpisana umowa z wykonawcą na budowę salek gimnastycznych, ale też na termodernizacje częściowe w Kłucku oraz Kapałowie. Pierwszy nabór był tak przemyślany by nasze szkoły upiększyć. Zastanawialiśmy się patrząc na sytuację na rynku, czy za 5 mln złotych moglibyśmy  zrealizować wszystkie sale gimnastyczne. Raczej nie, wtedy ta cena byłaby dużo wyższa. Mieliśmy możliwości do 5 mln złotych i w związku z tym zetapowaliśmy na następne nabory Szkołę Podstawową w Kłucku, bo tam by nam brakowało sali gimnsatycznej” 

REKLAMA

tkn24.pl: Co w takim razie będzie realizowane za środki z tego naboru?
M. Pękala: „Uzyskaliśmy bardzo dużo i jeszcze raz za to bardzo mocno w imieniu Państwa dziękuję rządowi polskiemu. Za ten bonus finansowy dla naszej gminy i naszych mieszkańców. Te projekty to przede wszystkim długo oczekiwany dom kultury. Można powiedzieć, że powstanie ten Dom Kultury przy budynku weterynarii. To będzie rozbudowa naszego domu kultury. Mówiliśmy poprzednio o tak zwanej Alei Królów. To inicjatywa wspólnie z naszym księdzem dziekanem za co mu bardzo mocno dziękuję. Tu chodzi o rewitalizację terenu przy kościele parafialnym, pod kątem Alei Królów. Poprzednio się nie udało, tym razem się udało. Aleja Królów w pierwszym etapie będzie realizowana również z tej drugiej edycji Polskiego Ładu” 

tkn24.pl: Czy poza samymi Radoszycami przewidujecie inwestycje w sołectwach?
M. Pękala: 
„Między innymi powstanie świetlica w Grodzisku. Tam jest budynek, który chcemy zaadaptować na świetlicę, w której to mogłaby się spodziewać młodzież i starsi. Będzie też dostosowanie budynku na potrzeby świetlicy w miejscowości Pakuły. Nie zapomnieliśmy również o modernizacji dwóch remiz: jedna to Remiza w Wilczkowicach, wraz z dobudową garażu. Druga to modernizacja świetlicy OSP w Radoszycach. To z uwagi na to, że w Węgrzynie mamy inne dofinansowanie i czekamy na trzeci przetarg. Mamy nadzieję, że skuteczny. Jeśli nie to będziemy aplikować na budowę długo oczekiwanej remizy w Węgrzynie” 

tkn24.pl: Wiemy, że zmienić ma się też radoszycki skwer, ale i Jakimowice oraz Podlesie…
M. Pękala: 
„Robimy rewitalizację, ale nie będziemy wycinać drzew dookoła parku. Postaramy się zmienić tam przede wszystkim fontannę, bo ona wymaga zmiany, zmienimy również aranżację ławeczek, wprowadzimy nowe urządzenia architektoniczne. Taką rewitalizację będziemy realizować i w Parku w Radoszycach i na skwerku w Jakimowicach. Mamy również działkę na Podlesiu. Chcemy ją dostosować dla mieszkańców by na tej działce wybudować boisko, altanę i byśmy mogli tam się spotykać. Bardzo jeszcze raz dziękuję za te środki. Teraz przed nami kolejny etap, czyli przetargi. Mam nadzieję, że będą skuteczne i że niebawem będziemy mogli rozpocząć budowy” 

tkn24.pl: Dziękuję za rozmowę. 

REKLAMA

One thought on “Niemal 10 mln złotych dla gminy Radoszyce. Co będzie zrobione? [wideo, zdjęcia]

  1. Zjiwjejw pisze:

    Zrobcie tor formuly 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *