REKLAMA

’Niezłomny Patron’. Uroczystość ku pamięci Patrona Powiatu Koneckiego. Zapowiedź

W najbliższą sobotę w Końskich będą miały miejsce uroczystości poświęcone pamięci patrona powiatu koneckiego błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego pod tytułem „Niezłomny Patron”. Na wydarzenie zapraszają Starosta Konecki i Przewodniczący Rady Powiatu.

REKLAMA

Dzień 11 grudnia to dokładnie 80. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Kazimierza Sykulskiego, patrona powiatu koneckiego. Z tej okazji odbędzie się uroczystość pt. „Niezłomny Patron”, której organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Końskich.

REKLAMA

„Jako błogosławiony, ksiądz Kazimierz został patronem Powiatu Koneckiego w 2008 roku. Nie sposób zatem przejść na porządku dziennym do takiej rocznicy, stąd uroczysta msza święta oraz wizyta biskupa radomskiego Marka Solarczyka. Dalsza część uroczystości odbędzie się w I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie nagrodzimy laureatów konkursu „Niezłomny Patron”. Odbędzie się również projekcja filmu o księdzu Sykulskim, a pan Krzysztof Zamyła przedstawi wystawę okolicznościową” – opowiada Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich.

Na uroczystość zaprosił wszystkich Grzegorz Piec, starosta Powiatu Koneckiego – „Wszystkich mieszkańców powiatu koneckiego zapraszam na sobotę, na uroczystości związane z 80. rocznicą śmierci patrona powiatu koneckiego, błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego”.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:45 na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Końskich, gdzie złożone zostaną wiązanki i wieńce przed pomnikiem Błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Kolejnym punktem programu będzie msza święta okolicznościowa, która odbędzie się o godzinie 12:00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich. Zwieńczeniem uroczystości będzie finał konkursu literackiego „Niezłomny Patron”, podczas którego nastąpi wręczenie nagród laureatom. Uhonorowanie zwycięzców odbędzie się o godzinie 13:30 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej.

Tegoroczny konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Na etap powiatowy wpłynęło 27 prac. W komisji w składzie czteroosobowym zasiedli dziekan dekanatu ksiądz Andrzej Zapart, Marian Wikiera, profesor Barbara Skurkiewicz oraz Agnieszka Krakowiak, pracownik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich. – „Komisja postanowiła przyznać 6 nagród głównych, 3 nagrody specjalne i 6 wyróżnień. Z tego miejsca gratuluję uczniom zaangażowania i dodam jeszcze, że nagrody zostały ufundowane przez Urząd do Spraw Kombatantów, Kurię Diecezjalną w Radomiu oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach” – informuje Marian Wikiera.

Laureatów konkursu przedstawimy Państwu w relacji z obchodów święta patrona powiatu koneckiego.

Na zakończenie sobotniego wydarzenia odbędzie się wernisaż wystawy wraz z prezentacją postaci księdza Sykulskiego oraz projekcja filmu pt. „Ksiądz Kazimierz”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *