REKLAMA

Niezwykłe odkrycie w Baryczy. Znaleziono tablicę sprzed stu lat! [zdjęcia]

Na elewacji starego internatu w Baryczy podczas prac renowacyjnych odkryto niezwykłą historyczną pamiątkę. To tablica sprzed około stu lat wykonana prawdopodobnie przez 74 pułk piechoty. Przypomnijmy, że obecny internat kiedyś był koszarami wojsk, a jeszcze wcześniej carskimi stajniami. 

REKLAMA

Tablica odkryta w murach internatu w Baryczy

Teren, na którym obecnie znajduje się internat służył wojsku do ćwiczeń w warunkach bojowych już od czasów Królestwa Kongresowego. Po Powstaniu Styczniowym zadomowili się tutaj żołnierze armii carskiej. A po odzyskaniu niepodległości, przez pewien czas w 1919 roku, ćwiczyły tu oddziały „błękitnej armii” gen. Józefa Hallera. Poligon w rejonie Baryczy odwiedzały też inne jednostki, celem przygotowań rekrutów do wyruszenia na front wojny polsko – bolszewickiej. Tak było w przypadku oddziałów 74 pułku piechoty i jej Kompanii Szkolnej. I to właśnie żołnierze tej formacji zostawili po sobie pamiątkę w postaci wmurowanej tablicy na zewnątrz budynku koszarowego (prawdopodobnie pochodzi ona z około 1920 roku). Nie wiedzieć kiedy, tablica ta została pokryta tynkiem i na dziesiątki lat zapomniana. A oto co można z niej wyczytać:

Jak głaz ten na barkach naszych
Tak Ciebie Ojczyzno święta
Wydźwigniem na szczyt
Potęgi chwały!
Kompania Szkolna 74 pp
Rocznik 1902

REKLAMA

Ujawniony relikt ma być potraktowany z godnością, a o tym jaka będzie jego przyszłość zadecydują władze szkoły i powiatu koneckiego. Do sprawy w najbliższym czasie wrócimy i przedstawimy więcej informacji.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *