REKLAMA

Nowe centrum Końskich ma mieć udogodnienia dla niepełnosprawnych [wideo]

Osoby niepełnosprawne będą mogły poczuć się bardziej komfortowo w przebudowanym centrum Końskich. Przewidziano udogodnienia dla osób z problemami ruchowymi, a częściowo także dla niewidomych i słabowidzących. 

REKLAMA

„Całość projektu została przygotowana z myślą o tym by z tej przestrzeni publicznej w sposób bezpieczny mogli korzystać niepełnosprawni, w tym tacy którzy poruszają się na wózkach lub mają dysfunkcje ruchowe. Stąd oddzielnie chodników i ciągów pieszych od jezdni, od płyty rynku będzie tak naprawdę przypominało teorię. To znaczy: różnica poziomów nie będzie nigdzie wyższa niż dwa centymetry co pozwoli na płynne przejście z jednej powierzchni na drugą, a więc pod tym względem będzie to rozwiązanie bardzo przyjazne i bardzo bezpieczne” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Podobne zejścia przewidziane są także przy nowym rondzie, które powstaje nieopodal Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich. Tam zastosowane przy zejściach na jezdnie będą także płyty guzowate, które są z kolei udogodnieniem dla niewidomych i słabowidzących – mogą oni  wyczuć je pod swoimi laskami.

REKLAMA

Płyty o zmienionej fakturze będą też wszędzie tam, gdzie pojawią się przejścia dla pieszych. Jednak w ścisłym centrum Końskich przy zejściach na jezdnię może ich nie być – to dlatego, że będzie tam obowiązywać znak „Strefa zamieszkania”. To oznacza, że piesi zawsze będą mieli pierwszeństwo przed samochodami i po prostu w tym rejonie miasta nie będzie przejść dla pieszych. Jest to standardowe działanie w przypadku „Strefy zamieszkania”.

Jak informuje nas szef Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Kubiak – niewidomi związani z tą jednostką wniosą do gminy Końskie także o utworzenie specjalnej alejki z płyt o innej fakturze, która ułatwiłaby im poruszanie się po centrum miasta. Zdaniem Kubiaka nawet wąska linia z płytek guzowatych bardzo ułatwiłaby życie niewidzącym, a jednocześnie znacząco wpłynęłaby na wizerunek Końskich jako miasta przyjaznego niepełnosprawnym.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *