REKLAMA

Nowe Przedszkole w Fałkowie. Będzie też żłobek [wideo, zdjęcia]

Nowoczesne przedszkole w Fałkowie jest coraz bliżej oddania do użytku. Koszt budowy to blisko 4 mln złotych, a 85% z tej kwoty pochodzi z funduszu Polski Ład. Budowa przedszkola umożliwiła samorządowi uruchomienie żłobka, który ruszy już wkrótce. 

REKLAMA

„Przedszkole potrzebne z pięknymi salami, stołówką, salami do zajęć korekcyjnych. Na pewno ono nam się przyda. Mieliśmy przedszkole, ale te nasze sale nie spełniały wymogów, były uwagi sanepidu, a myślę że ten obiekt powstający w ramach programu Polski Ład nie będzie miał tego problemu. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 6 mln złotych, a sam obiekt po przetargu to koszt 4 mln złotych. Myślę, że w ramach tych pozostałych 2 mln będziemy chcieli coś zrobić, bo jest taka możliwość i na pewno wykorzystamy z tych pieniędzy jak najwięcej […] Jeżeli chodzi o stan zaawansowania to mamy tam stan surowy zamknięty. W środku są już instalacje – elektryczna, wodno-kanalizacyjna, są kładzione płytki, robiona jest struktura tynkarska wewnątrz. Jeśli chodzi o termin to myślę, że zostanie dotrzymany, a być może nawet oddamy obiekt wcześniej” – tłumaczy Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

REKLAMA

Nowe przedszkole stanęło na placu szkolnym i jest połączone z budynkiem podstawówki. Budynek ma mieć parametry obiektu pasywnego, posiadać pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. Oddziały przedszkolne mają zacząć uczęszczać tam na zajęcia od początku roku szkolnego 2024/2025.

W przedszkolu działać będzie też stołówka obsługująca cały oświatowy kompleks. A to oznacza, że pomieszczenia po niej zwolniły się w budynku szkoły. Gmina bardzo szybko znalazła dla nich zastosowanie –„Chcę Państwu też powiedzieć, że pozyskaliśmy środki z budżetu Państwa na tak zwane żłobki. W tej części szkolnej, gdzie mieściła się stołówka, kuchnia będzie zorganizowany też żłobkowy pobyt dzienny dla 16 dzieci z terenu naszej gminy. Wartość tego zadania opiewa na około 800 tysięcy złotych”  – dodaje wójt Konieczny.

Warto tutaj podkreślić, że w powiecie koneckim samorządy niechętnie organizują pobyt żłobkowy. W gminie Smyków funkcjonuje „Klubik Dziecięcy” dla dzieci w wieku przed przedszkolnym, a oprócz tego podobnej inicjatywy próżno szukać.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz