REKLAMA

O czym jest seria książek Virion Andrzeja Ziemiańskiego?

Niepokonany wojownik Virion i uniwersum Achai przyniosły Andrzejowi Ziemiańskiemu pozycję jednego z najważniejszych pisarzy pogranicza fantasy i science-fiction. I choć sam autor bardziej traktuje powieści z tychże serii jako przykład na literaturę SF, przygody Achajczyków pokochali fani zarówno SF, fantasy, jak i po prostu dobrych historii.

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Adobe Stock

Virion – kim jest bohater?

Młody szermierz Virion żyje dość beztrosko. Miasteczko Myrgarth jest świadkiem jego przygód oraz miłości z Aride. Niestety tę sielankę przerywa zapowiadająca się wojna. Z czasem kolejne bitwy powodują, że z beztroskiego młodzieńca Virion wyrasta na brawurowego wojownika. Intrygi, pojedynki, krwawe starcia i okrutny świat zafascynowały czytelników tak bardzo, że Andrzej Ziemiański kontynuował pisanie historii życia Viriona.

W ten sposób każdy z powstałych cykli omawia inny etap biografii Viriona. Imperium Achai. Virion skupia się na jego młodości, walce i przemianach osobowości. W Szermierzu natchnionym to już dojrzały wojownik. Powstająca Legenda miecza. Virion tylko podkreśla, jak ważnym jest członkiem Achai, a kolejne tomy czekają na wydanie. Z kolei seria o Achai oraz Pomnik Cesarzowej Achai omawiają dalsze dzieje samego uniwersum, jej mieszkańców i mieszkanek.

REKLAMA

Virion – kolejność wydawania

Andrzej Ziemiański pisał biografię Viriona niechronologicznie w stosunku do opowiadanej historii. Jest jednak grupa czytelników, która właśnie w ten sposób woli poznawać życiorys i przygody szerzmierza. Virion – kolejność powieści może się więc prezentować tak:

  1. Seria o Achai – cykl ukazywał się między 2002 a 2004 rokiem. Główną bohaterką cyklu jest Achaja, księżniczka, która niczym baśniowa królewna, czeka na swoje przeznaczenie, możliwość rządzenia i wielką miłość. Niestety na drodze do szczęścia stoi jej macocha.
  2. Pomnik Cesarzowej Achai – seria wydawana w latach 2012–2016. Wydarzenia dzieją się tysiąc lat po W tle dziedzictwa słynnej księżniczki pojawiają się nowe postacie kobiece, które mierzą się z niesprawiedliwością świata.
  3. Imperium Achai: Virioncykl ten liczy cztery tomy wydawane między 2017 a 2019 rokiem. Młodego Viriona poznajemy w powieściach: Wyrocznia, Obława, Adept oraz
  4. Szermierz natchniony: Virion. Trzy części zostały wydane w 2021, 2022 oraz 2023 roku. Zamek, Pustynia oraz Legion przedstawiają dorosłe życie Viriona.
  5. Legenda miecza: Virion. Najnowsza powieść ukazała się w 2024 roku.

Virion – kolejność chronologiczna

Z kolei sam autor, Andrzej Ziemiański, poleca czytanie przygód Viriona w kolejności chronologicznej historii jego życia. Jak więc prezentuje się seria w takiej odsłonie?

  1. Imperium Achai: Virion. W tym cyklu istnieją cztery tomy: Wyrocznia, Obława, Adept oraz
  2. Szermierz natchniony: Virion. Ta seria posiada aż trzy tomy: Zamek, Pustynia, Legion.
  3. Legenda miecza: Virion póki co pojedyncza powieść, choć autor zapowiada przynajmniej trylogię.
  4. Seria o Achai posiada trzy tomy zatytułowane numerami rzymskimi.
  5. Pomnik Cesarzowej Achai. Podobnie jak poprzednia seria, ten cykl posiada tomy zatytułowane numerami rzymskimi. Jest ich na ten moment pięć.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *