REKLAMA

Obchody 71. rocznicy Bitwy pod Gruszką już za nami [zdjęcia]

W niedzielę obchodzono 71. rocznicę największej bitwy partyzanckiej II Wojny Światowej na ziemi koneckiej.

REKLAMA

Na tę uroczystość przybyli różni oficjele, zaproszeni goście i mieszkańcy Radoszyc oraz okolicznych wsi.

Salwa honorowa upamiętniająca poległych.

Salwa honorowa upamiętniająca poległych.

Relacja wideo już wkrótce na naszym portalu.

REKLAMA

Obchody rocznicowe wspólnie  z gminą Radoszyce współorganizował wojewódzki zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

„Musimy przekazywać wiedzę o prawdziwych historycznych wydarzeniach młodszym pokoleniom. Nie możemy pozwolić na to, by historie pisała tylko jedna strona” –  podkreślał Andrzej Szejna przewodniczący struktur SLD w województwie świętokrzyskim. Podkreślał, że ważne jest by młodzież poznawała przeszłość z różnych źródeł.  A poseł Jan Cedzyński dodał: „Musimy pamiętać o tym, że tutaj ginęli różni ludzie: Polacy, Rosjanie i Niemcy. Pamiętajmy, że ważny jest każdy człowiek,  a przelana krew jest zawsze taka sama.”

Uroczystość została podzielona na dwie części: oficjalną z przemowami gości, apelem poległych, salwą honorową, składaniem wieńców pod pomnikiem. Ten fragment obchodów został uświetniony występami Chóru Nowina z gminy Sitkówka – Nowiny, a także 6- letniej Ani Wieleńskiej, znanej z programu „Mali Giganci”. Występ seniorskiego chóru i młodej wokalistki miał symbolizować łączenie pokoleń, zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów.

Po formalnym module przyszedł czas na ten mniej oficjalny. Wszyscy zgromadzeni udali się na pole pod Gruszką, gdzie odbyła się Biesiada Pokoleń podczas, której między innymi częstowano grochówką.

Galeria zdjęć:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *