W najbliższy poniedziałek 16 sierpnia w kaplicy św. Rocha w Gowarczowie będzie mieć miejsce odpust. Corocznie zjeżdżają na niego nie tylko parafianie z Gowarczowa, ale również goście spoza gminy.
REKLAMAWydarzenie poprzedzi niedzielny festyn rodzinny św. Rocha, który w Gowarczowie jest już tradycją obchodzoną od 2005 roku. Zapowiedź wideo tegorocznej odsłony imprezy znajdziecie TUTAJ. Historię św. Rocha oraz samego kościoła parafialnego w Gowarczowie przedstawiamy poniżej:
Jak głosi legenda, hrabia Tarnowski jadąc karocą z rodziną ugrzązł w zdradliwych, gowarczowskich bagnach. Wówczas podróżni zaczęli modlić się do Świętego Rocha i wieczorem, po długich staraniach, udało się ruszyć w dalszą drogę. Jako dar wdzięczności wobec św. Rocha hrabia postawił w miejscu zdarzenia drewnianą kaplicę.
REKLAMA
Kaplicę tworzy nawa główna i prezbiterium. Od frontu, wejście osłaniają dwie wieże, kryte cisem i ozdobione krzyżami. Ołtarz stylizowany jest na renesansowy a wykonano go z gipsu i cegły. Korkowo – krzyżowe sklepienie powstało w ten sposób, że do bukszeli z grubych desek przymocowano deski cieńsze, następnie płyty korkowe i dalej tynki wapienne i ozdoby z gipsu.
Zniszczenia jakim uległa kaplica na skutek pożaru w XIX w. wymogły kompletny remont obiektu. Odnowioną kaplicę udostępniono ponownie parafianom w 1908 /1909 r.Św. Roch to patron chorych na zarazę. Urodził się w bogatej francuskiej rodzinie, prawdopodobnie w XIV wieku. Po śmierci rodziców rozdał wszystko ubogim i wyruszył w drogę, by głosić chwałę Chrystusa. Zginął po torturach, oskarżony o szpiegostwo. Według legendy w więzieniu, gdzie był przetrzymywany, znaleziono kartkę z informacją, że zarażeni odzyskają zdrowie, gdy wezwą na pomoc Rocha jako pośrednika. Ikonografia przedstawia go jako żebraka w łachmanach, z laską podróżną w ręku i z psem. Pies liże mu rany lub biegnie obok.
W czasach panującej w naszej okolicy zarazy (na początku XX wieku) ale także w czasach współczesnych w czasie pandemii wierni modlili się za wstawiennictwem św. Rocha i to jego wstawiennictwu przypisuje się na terenie naszej Parafii tak niską śmiertelność z powodu tych chorób.
Przy kościółku odbywały się też pierwsze Festyny Rodzinne. I Parafialny Festyn Rodzinny pod hasłem „Jesteśmy razem” Gowarczów uroczystość odpustowa ku czci św.Rocha odbył się z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Gowarczowie 16 sierpnia 2005.
źródło: gmina Gowarczów