REKLAMA

Oni wiedzą czym jest patriotyzm. Poznajcie laureatów powiatowego konkursu

Pod hasłem „Patriotyzm XXI wieku” Starostwo Powiatowe w Końskich zorganizowało konkurs literacki dla uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu koneckiego. We wtorek nagrodzono jego laureatów. 

REKLAMA

Celem konkursu było uczczenie Narodowego Dnia Niepodległości 11 Listopada, zachęcenie młodzieży do rozwijania wrażliwości literackiej o tematyce patriotycznej oraz promowanie młodych talentów –„Założeniem było rozbudzenie refleksji wśród młodych ludzi. By oddali swoje spojrzenie na coś co jest często podkreślane przy okazji świąt narodowych, czyli patriotyzm. A, że zwracamy się do młodych ludzi to pytamy o patriotyzm XXI wieku, bo to oni będą nas zastępować, oni będą kreować rzeczywistości” – mówi nam Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w koneckim starostwie, i dodaje –„To są rozprawki godne ludzi bardzo dojrzałych. Wszakże wśród tych finalistów, konkurs miał dwa etapy – szkolny i powiatowy napłynęły prace o wysokim poziomie pod każdym względem” – tłumaczy Wikiera.

Prace najpierw musiały przejść przez etap szkolny. Następnie nauczyciele przekazywali je do Starostwa. W finale znalazło się więc 11 dzieł, a wśród nich 10 pisanych prozą i jeden wiersz. Nad pracami pochyliła się komisja w składzie: przewodniczący Marian Wikiera i członkowie: Barbara Panek Skurkiewicz, Agnieszka Krakowiak, Mariusz Słowiński. Jak przekazuje nam Marian Wikiera decydujący głos miała jednak znana, emerytowana nauczycielka języka polskiego Barbara Skurkiewicz. Pani Barbara była zachwycona poziomem prac, zamieściła nawet odezwę do jej twórców, którą możecie przeczytać TUTAJ.

REKLAMA

I tak: komisja przyznała nagrodę specjalną dla autorki wiersza – Agaty Ciaś uczennicy ZSP w Stąporkowie oraz trzy wyróżnienia, które trafią do: Aleksandry Ciepluch uczennicy ZSP w Stąporkowie, Julii Młynarczyk uczennicy II LO w Końskich i Julity Kwaśniewskiej uczennicy ZSP w Stąporkowie. III miejsce przyznano Kacprowi Gołackiemu z II LO w Końskich, II miejsce Przemysławowi Błaszczykowi z II LO w Końskich, a konkurs zwyciężyła Natalia Boruń z ZSP w Stąporkowie„Myślę, że patriotyzm to dosyć ważna wartość i o niej chciałam się po prostu wypowiedzieć […] Napisałam rozprawkę, czyli wypowiedź pisemną. Ona dotyczyła patriotyzmu w XXI wieku […] Zacznijmy od tego, że dla mnie patriotyzm to nie jest jakieś nie wiadomo jak wygórowane, archaiczne słowo. Ja widzę patriotyzm jako szacunek do wartości, innych ludzi i ich przekonań. Nie tylko słowa, ale też czyny się liczą” – opowiada nam laureatka konkursu.

Natalia Boruń odbiera nagrody i dyplom z rąk starosty Grzegorza Pieca

We wtorek zdobywcy trzech pierwszych miejsc odebrali nagrody z rąk starosty koneckiego Grzegorza Pieca„Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w kolejnym konkursie, który ukazuje się na naszych stronach. Mamy czas jaki mamy i dziękuję, że przybyliście w ogóle, bo z uwagi na koronawirusa trudno się spotykać. Gratuluję wszystkim nagrodzonym. Drodzy Państwo patriotyzm to nie tylko czyn zbrojny, nie tylko walka, ale w tych trudnych czasach też pomoc drugiemu, pomoc starszym. To co wspomniał pan naczelnik: cieszę się, że pokazaliście nowe spojrzenie na patriotyzm, kiedy w kraju jest spokój, nie ma wojen, ale pomoc jeden drugiemu jest bardzo potrzebna” – mówił do zgromadzonych starosta Grzegorz Piec.

Podczas uroczystości nagrodzono także nauczycieli, którzy przygotowywali twórców najlepszych prac. Starostwo Powiatowe już dziś zapowiada, że za pośrednictwem swoich stron internetowych będzie organizować kolejne podobne konkursy.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *