REKLAMA

Ostatnie pożegnanie Mariana Jankowskiego [wideo, zdjęcia]

We wtorek 21 czerwca gmina Radoszyce pokryła się żałobą. Odszedł Marian Tadeusz Jankowski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Radoszyce, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. W piątek w  Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła miał  miejsce jego pogrzeb. 

REKLAMA

Ceremonię sprawował miejscowy ksiądz proboszcz Marek Bartosiński, homilię wygłosił zaś uczeń Mariana Jankowskiego – ksiądz Damian Janiszewski.

Podczas pogrzebu zmarłego żegnali licznie przybyli mieszkańcy Radoszyc, ale i całego powiatu koneckiego. Jego byli uczniowie z I LO, koledzy nauczyciele, dyrektorzy szkół średnich z powiatu koneckiego, ale i przedstawiciele władzy – między innymi starosta konecki Grzegorz Piec, wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński, wicewójt Smykowa Jerzy Duda, wójt Fałkowa Henryk Konieczny z delegacją, radni powiatowy Marian Król i Bogdan Soboń oraz wielu innych samorządowców i działaczy społecznych.

REKLAMA

W trakcie pogrzebu przemowy żegnające wybitnego mieszkańca gminy Radoszyce wygłosili: burmistrz miejscowości Michał Pękala oraz obecny dyrektor I LO w Końskich Wojciech Jasnos, będący przez wiele lat zastępcą Mariana Jankowskiego.

Po mszy konwój żałobny udał się na radoszycki cmentarz, gdzie zmarły został pochowany w rodzinnym grobie.

Marian Tadeusz Jankowski urodził się 8 września 1950 roku w Radoszycach. To właśnie tej miejscowości i gminie poświęcił dużą część swojego życia. Z wykształcenia był pedagogiem. Uczył języka polskiego, a także wiedzy o sztuce. W latach 1991-2013 był dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Po zakończeniu kadencji tworzył Stowarzyszenie Absolwentów I LO, szkoła ta do końca pozostała w jego sercu, wielokrotnie mówił o niej w rozmowach na szczeblu oficjalnym, ale i przyjacielskim. Był twórcą Gminnego Klubu Cyklistów RANAR i organizatorem corocznego rajdu rowerowego „Radoszycka Szprycha”. Kochał kolarstwo i uprawiał je do ostatnich dni życia.

Od 2014 roku był radnym Rady Gminy, a potem Rady Miasta i Gminy Radoszyce, gdzie pełnił funkcję Przewodniczącego Rady. Był ogromnym zwolennikiem i jednym z inicjatorów przywrócenia praw miejskich tej miejscowości. Wraz z włodarzami dopiął swego 1 stycznia 2018 roku od kiedy to Radoszyce znowu są miastem.

Zmarł nagle we wtorek 21 czerwca w wieku 72 lat.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz