REKLAMA

Otwarto drogę łączącą gminy Radoszyce i Łopuszno [wideo, zdjęcia]

Droga Przegrody – Sarbice – gmina Radoszyce we wtorek została oficjalnie otwarta. Towarzyszyło temu spotkanie przedstawicieli Lasów Państwowych, gminy Radoszyce oraz gminy Łopuszno, czyli instytucji, które wspólnie realizowały inwestycję. 

REKLAMA

Podczas otwarcia drogi obecni byli dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak, burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala, wójt gminy Słupia Konecka Robert Wielgopolan, Nadleśniczy Nadleśnictwa Radoszyce Mateusz Garbacz, wójt gminy Łopuszno Irena Marcisz, radny gminy Łopuszno Wiesław Mazur, sołtys Sarbic Drugich Elżbieta Karykowska i sołtys Przegród Mariusz Stępnik.

Spotkanie odbyło się w szczególnym miejscu – na granicy gmin Radoszyce oraz Łopuszno, co miało symbolizować udaną współpracę obu zaprzyjaźnionych samorządów. Jako pierwsza głos zabrała wójt Łopuszna Irena Marcisz.

REKLAMA

-„Chciałabym podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. Inwestycja ta była oczekiwana przez lata. Mieszkańcy gminy Łopuszno z utęsknieniem czekali na realizację tej pięknej drogi i doczekali się” – przemawiała Irena Marcisz.

Burmistrz gminy Radoszyce Michał Pękala podkreśla, że tej jezdni by nie było, gdyby nie udana współpraca trzech instytucji – dwóch zaprzyjaźnionych gmin oraz Nadleśnictwa Radoszyce.

„Kiedyś ktoś powiedział, że współpraca popłaca. To jest efekt tej naszej współpracy. To jest jej finał na ten rok, jednak pamiętajmy, że w tym roku ta współpraca już w tym 2020 roku była bardzo efektywna, jeśli chodzi o współpracę Nadleśnictwa Radoszyce z gminą Radoszyce […] Trzymam kciuki, żeby ta współpraca tylko rosła, żebyśmy budowali mosty, a nie burzyli” – opowiada nam burmistrz Michał Pękala.

Zgromadzeni goście byli niezwykle wdzięczni za doprowadzenie tej wspólnej inwestycji do końca.

-„Bardzo dobrze widać współpracę nadleśnictwa, leśników z samorządami. Taki niewielki udział Lasów Państwowych, a tyle zadowolenia. To jest bardzo ważne, że tyle osób jest zadowolonych” – mówił Andrzej Matysiak.

„Pierwsze słowa na naszej sesji w gminie Łopuszno powiedziałem do pani wójt, że może byśmy tę drogę zrobili. Okazało się, że ona jest nie na naszym terenie, bo jest to teren gminy Radoszyce. Spotkałem się z burmistrzem i zaproponowałem, że może też by nam lasy pomogły. Małymi krokami to się udało. Jestem przeszczęśliwy” – przemawiał łopuszański radny Wiesław Mazur.

Po przecięciu wstęgi nie zabrakło wręczenia pamiątkowych grawertonów oraz upominków. Łączny koszt inwestycji to około 360 tysięcy złotych, z czego z gminy Łopuszno pochodziło około 90 tysięcy, a z Nadleśnictwa Radoszyce i gminy Radoszyce po ponad 100 tysięcy złotych.

O wadze tej drogi także dla Lasów Państwowych oraz współpracy leśników z samorządami opowiedział nam Nadleśniczy Nadleśnictwa Radoszyce Mateusz Garbacz.

„Jest to ważna droga z punktu widzenia nie tylko leśnego, bo przebiega przez nasze lasy i będziemy ją wykorzystywali do gospodarki leśnej, ale jest również ważna dla samorządów. To jedna z czterech inwestycji, jedna z czterech dróg, które wyremontowaliśmy w tym roku wspólnie z samorządami, a raczej samorządy wyremontowały wspólnie z nami. To dzisiejsze otwarcie jest niejakim podsumowaniem tych naszych działań drogowych, które prowadzimy z samorządami przez półtora roku” – opowiadał nam Mateusz Garbacz.

Przypominamy, że pozostałe odcinki dróg gminnych, które zostały wyremontowane przez samorządy przy współpracy z Nadleśnictwem Radoszyce to odcinki relacji Sielpia – Wiosna w gminie Radoszyce, Machory – Adamów w gminie Ruda Maleniecka oraz jezdnia od Budzisławia w stronę centralnej magistrali kolejowej w gminie Słupia Konecka.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *