REKLAMA

Ozonatory dla szkół i przedszkoli. Walka z wirusem trwa [wideo, zdjęcia]

Dokładnie 20 specjalnych ozonatorów powietrza zakupiła gmina Końskie dla placówek oświatowych. Trafią one do wszystkich szkół i przedszkoli. Celem jest walka z koronawirusem poprzez dokładną dezynfekcję pomieszczeń tymi specjalistycznymi urządzeniami. 

REKLAMA

„Szukamy odpowiedzi na pytanie w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i pracowników oświaty wtedy kiedy się takie szanse pokazują. Myślę, że zakup urządzeń do jonizacji powietrza, które zostaną przekazane do wszystkich naszych placówek oświatowych – zarówno szkół, jak i przedszkoli, które działają w formie zespołów, ale i jako odrębne podmioty pozwoli na to by po zakończeniu poszczególnych etapów zajęć sale lekcyjne i korytarze poddać zabiegom zwiększającym bezpieczeństwo dzieci i młodzieży” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Ozonatory otrzymają wszystkie koneckie placówki oświatowe, te największe, czyli Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2 prawdopodobnie po dwa urządzenia. O tym jak one działają opowiada nam dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie Paweł Milcarek, który z wykształcenia jest biologiem –„Za pomocą wyładowań elektrycznych jest generowany ozon, czyli trzy atomowy tlen, który ma jedną podstawową właściwość. Jest doskonałym sterylizatorem. Dzięki intensywnemu utlenianiu materiałów biologicznych potrafi zabić większość organizmów żywych. Niestety wszystkich organizmów żywych, więc dotyczy to zarówno roślin, zwierząt, jak i ludzi. My się skupiamy na tym, że dzięki takim urządzeniom będziemy potrafili zdezynfekować pomieszczenia, w których przebywają uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi” – tłumaczy Paweł Milcarek.

REKLAMA

Zakupione sprzęty generują około 20 gram ozonu w ciągu godziny. To zaś oznacza, że są w stanie w 60 minut zdezynfekować powierzchnię około 60 m2. W szkołach i przedszkolach będą one włączane po zajęciach lekcyjnych, ponieważ po ozonowaniu w pomieszczeniu nie można przebywać przez drugie tyle co trwał sam zabieg. Na ten moment urządzenia będą używane tam gdzie toczy się normalna edukacja, czyli w oddziałach przedszkolnych –„Spokojnie w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zdezynfekować zarówno dwa pomieszczenia przedszkolne, kuchnię, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora i powierzchnie użytkowane. To jest jeden dzień” – mówi dyrektor Milcarek.

Urządzenia kosztowały gminę około 10 tysięcy złotych. Ich oficjalne przekazanie placówkom miało miejsce w ZPO w Kazanowie we wtorek. Udział w małej uroczystości wzięli przedstawiciele dyrektorów, a także reprezentanci gminy: burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz naczelnik Wydziału Edukacji Krystyna Milczarek.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *