REKLAMA

Patriotyczni bohaterowie mają swoje miejsce pamięci w Rogowie [wideo, zdjęcia]

Tablice poświęcone Janowi i Stanisławowi Ciasiom w niedzielne wczesne popołudnie odsłonięto w Rogowie w gminie Końskie.

REKLAMA

Organizatorem wydarzenia było sołectwo Rogów, a także Wspólnota Gruntowo-Leśna Mieszkańców Wsi Rogów. Na skrzyżowaniu ulic Marcelego Prawicy oraz Partyzantów w miejscu pamięci odsłonięte zostały tablice poświęcone osobom:
– Kapitana Stanisława Ciasia ps. „Fiszer” / „Osman.
– Cichociemnego-kuriera por. Jana Ciasia ps. „Kula”.

Obaj to związani z regionem partyzanci, którzy walczyli o wolną Polskę. Obaj działali w podziemiu w trakcie II wojny światowej, a Jan był nawet wśród Cichociemnych –„Chcieliśmy upamiętnić bohaterów, którzy się tutaj urodzili, tu obok. Ten pomnik stoi na działce ich rodzinnej, a dalej jest ich dom. Kilka lat temu ich odkryliśmy i postanowiliśmy z funduszy wspólnoty poświęcić pieniądze na wybudowanie tych tablic by ich na trwale upamiętnić, a tym bardziej że nie ma ciała kapitana Stanisława, nie ma jego grobu, a jego brat Jan to Cichociemny. Oni są godni tej pamięci, godni tego by ich upamiętnić” – mówi nam sołtys Rogowa Marek Kozerawski, inicjator postawienia pamiątkowych tablic.

REKLAMA

W uroczystości udział wzięli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele szkoły w Rogowie, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele Stowarzyszenie Jodłą, mieszkańcy Rogowa ale i przedstawiciele władzy lokalnej. Powiat konecki reprezentował starosta Grzegorz Piec, gminę Końskie burmistrz Krzysztof Obratański i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka.

Zobaczcie relację wideo i foto z tej uroczystości.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *