REKLAMA

PCPR realizuje program 'Aktywny Samorząd’

Program „Aktywny samorząd” Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich wspiera osoby niepełnosprawne. Mogą dzięki niemu liczyć m.in na dofinansowania na sprzęt elektroniczny, oprogramowanie, zakup skutera, czy wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, a także zakup protez kończyn. Istnieje możliwość zapewnienie opieki osobie niepełnosprawnej, aby mogła być aktywna zawodowo, zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, utrzymania sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka o napędzie elektrycznym i wielu innych.

REKLAMA

Urszula Przygodzka i Marta Michalak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich

-„To z pewnością bardzo znacząca forma wsparcia osób niepełnosprawnych, pozwalająca na realizację potrzeb w wielu obszarach. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie różnymi formami tej pomocy, jakie stwarza program i można powiedzieć, że z roku na rok realizujemy coraz więcej wniosków. Oczywiście realizator wyznaczył, w poszczególnych obszarach ścisłe kryteria i tylko te osoby niepełnosprawne, które je spełniają, mogą ubiegać się o dofinansowanie. O tym trzeba pamiętać. Program ma ułatwiać pracę, edukację i funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Możemy powiedzieć, że tak właśnie się dzieje” – mówi Urszula Przygodzka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, gdzie realizowany jest program „Aktywny Samorząd”.

REKLAMA

Marta Michalak z PCPR w Końskich dodaje: – „Istnieje również możliwość dofinansowania do zakupu specjalistycznych protez kończyn, co najmniej na III poziomie jakości, gdzie w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 6 takich umów. To bardzo duże wsparcie dla osób niepełnosprawnych”.

Wnioski, oprócz formy papierowej, można składać również w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Szczegółowych informacji udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich oraz PFRON na stronach internetowych.

Ogółem w 2021 roku w ramach programu wydatkowano ponad 600 tysięcy złotych, co w stosunku do 2020 roku stanowi kwotę wyższą o ponad 170 tysięcy złotych. Program „Aktywny samorząd” funkcjonuje już od kilkunastu lat.

Niedawno, 10 października 2022 r. zakończyła się możliwość składania wniosków do PCPR o pomoc w uzyskaniu edukacji na poziomie wyższym (semestr jesienny), a 31 sierpnia 2022 r. minął czas składania podań o likwidację barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową. (Powiat Konecki)

zdjęcia (Powiat Konecki):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *