REKLAMA

Piękny jubileusz Rogowianek! [wideo, zdjęcia]

W czwartek w sali bankietowej restauracji Leliwa miała miejsce gala jubileuszowa muzycznego zespołu ludowego Rogowianka. To już 30-lat jak Panie z Rogowa umilają nam chwile swoim śpiewem.

REKLAMA

„Inne czasy były, to były trudne czasy, ale mieliśmy dobre kierownictwo. Ono widziało, że byłyśmy aktywne i chciałyśmy coś wykazać w swojej wiosce. Zorganizowałyśmy najpierw Koło Gospodyń Wiejskich, następnie nawiązałyśmy kontakt z kołami rolniczymi i z WODR-em w Modliszewicach, od nich żeśmy otrzymały pomoc, stroje. Miałyśmy więc zapał, że musi być zespół założony, musi istnieć i trzeba działać w swoim środowisku.” – mówiła nam jedna z założycielek i pierwsza kierowniczka „Rogowianek” pani Marcelina Lagner. Seniorka zespołu wspominała też pierwsze występy, które co ciekawe były nie tylko muzyczne, ale i mocno aktorskie. – „Pierwsze spotkanie mieliśmy tutaj w tej sali w Parku. Jak wyszli mężczyźni to było pięknie. Niektórzy płakali, bo żeśmy stworzyli taką atmosferę jak dawniej, jak za wojny stworzyli. Przypuśćmy jak był Partyzant w lesie, jak koczował, uciekał, był umundurowany i tak dalej.” –  opowiadała nam pani Marcelina.

Tego typu wspomnień w czwartek było całe mnóstwo. Marek Kozerawski sołtys Rogowa opowiedział nam o tym, że miejscowość której jest gospodarzem dzięki zespołowi w pewnym momencie stała się naprawdę znana. – „Sama nazwa Rogowianka kojarzyła się z Rogowem więc automatycznie przez te wszystkie lata zespół promował naszą miejscowość. Zwłaszcza, że zdobywali mnóstwo nagród na różnego rodzaju festiwalach wojewódzkich, czy krajowych. Był więc splendor dla tej miejscowości i po prostu jestem z tego dumny.”

REKLAMA

Jubileuszową galę przygotował Dom Kultury w Końskich, a w rolę gospodarzy wcielili się: Krzysztof Kowalski – dyrektor DK-u oraz Urszula Nowicka – kierowniczka WDK-u w Rogowie. Podczas licznych opowieści mogliśmy podziwiać przygotowaną prezentację multimedialną, na której wyświetlały się archiwalne zdjęcia zespołu. Wszyscy przybyli mogli także przeczytać stare artykuły prasowe o występach i sukcesach „Rogowianek”. Oczywiście nie zabrakło też koncertu jubilatek przy akompaniamencie Jana Bukłada, który z zespołem jest od początku.

Tak prezentuje się obecny skład zespołu.

Na jubileuszu nie może zabraknąć pamiątkowego zdjęcia!

Następnie przyszedł czas życzeń. Na galę przybyli przedstawiciele przeróżnych ośrodków władzy. Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz chwaliła zwłaszcza kunszt wokalny Pań należących do zespołu. – „Drogie Panie, mężczyźni dzisiaj prym wiodą, bo przecież jest mecz, ale my Panie też kibicujemy. Dzisiaj macie swój piękny jubileusz, 30-lecie. To jest wyjątkowy moment, dla Polski, ale i dla Was. Zapamiętamy tę uroczystość dzięki temu zapewne jeszcze lepiej. Od kilku tygodni jeżdżę po województwie i spotykam się z kołami, które swój jubileusz przeżywają. Każde z kół jest inne i w czym innym się specjalizują: jedne bardziej w tradycji, inne w kulinariach, a jeszcze inne w śpiewie. Muszę powiedzieć, że Was się słucha po prostu wyjątkowo.” – mówiła Okła-Drewnowicz.

Z kolei burmistrz Końskich Krzysztof Obratański chciał podkreślić niezwykły wkład grupy dla dziedzictwa kulturalnego w regionie. To właśnie od „Rogowianek” rozpoczęło się promowanie kultury ludowej w Końskich i okolicach. –  „Mamy dzisiaj Korniczanki, mamy Dziebałtów, ale ich by chyba nie było gdyby nie Rogów i Rogowianki. Będę więc chyba wyrazicielem opinii wszystkich tu obecnych, jak i władz miasta i gminy Końskie jeżeli złożę Wam najserdeczniejsze życzenia kontynuacji tej pracy, tej misji, tej pasji. Jeszcze jednego: bo nie wiem czy Państwo zwrócili uwagę, że te dziewczyny się przy tym bawią, więc życzę Wam podtrzymania tej formy działania. Wszystkiego Najlepszego na następne 30 lat!” –  mówił Obratański.

A tak Rogowianki prezentowały się trzydzieści lat temu.

A tak Rogowianki prezentowały się trzydzieści lat temu.

Swoje życzenia przekazali także w imieniu władz powiatowych: wicestarosta Andrzej Lenart i członkini Zarządu Powiatu Dorota Duda. –  „Od kiedy w 1998 zaczął istnieć powiat konecki to nie pamiętam takiej imprezy, żeby Rogowianki nie występowały. W imieniu całego zarządu ja chciałem złożyć Państwu najlepsze życzenia. Trzydzieści lat to pierwsza młodość, oby kolejne tak lekko poszły.” – mówił Lenart.     W imieniu Starosty Sobonia członkini zarządu Dorota Duda przeczytała list, a od siebie złożyła jeszcze piękne życzenia – „Wszystko co nasze, polskie, ludowe wpisuje się w tożsamość narodową. Gratuluję takiej działalności i życzę dalszych  sukcesów i przede wszystkim dużo, dużo zdrowia, bo wtedy i muzyka i taniec i śpiew są przyjemnością.”

Poza wspomnianymi najlepsze życzenia jubilatkom przekazali przedstawiciele: ŚODR-u Modliszewice, Domu Kultury w Stąporkowie, Wiejskiego Domu Kultury w Kornicy, sołectwa Rogów, a także były burmistrz Końskich Michał Cichocki.

Zespół Ludowy Rogowianka skupia obecnie kilkanaście kobiet, którym przewodniczy Krystyna Zimnica. W 1986 roku zakładało go 30 mieszkańców Rogowa.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *