REKLAMA

Piotr Kuźnik o ‚Bolesnej historii stomatologii’ w Maleńcu [wideo, zdjęcia]

Lekarz stomatologii i pasjonat historii swojego zawodu Piotr Kuźnik w sobotę wieczorem gościł w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu, gdzie przedstawiał swój wykład pt. „Bolesna historia stomatologii” oraz prezentował kilkadziesiąt eksponatów ze swojego niezwykłego muzeum poświęconego tej dziedzinie medycyny. 

REKLAMA

Kuźnik tłumaczy, że jego wystawa to historia o tym, jak stomatologia ewoluowała po to, by pacjenci odczuwali jak najmniejszy ból –„Ja w trakcie krótkiego wykładu będę starał się udowodnić, że wszystko w tej chwili robimy, cała technologia po to się rozwijała, by walczyć z bólem. Niestety, te skojarzenia ze starych lat, gabinetów szkolnych, opowieści rodziców i dziadków, pozostały w naszej świadomości. Stąd ta ‚Bolesna historia stomatologii'” – opowiada nam Piotr Kuźnik.

Twórca wykładu i wystawy od lat jeździ ze swoją wiedzą oraz eksponatami po całej Polsce. Jego muzeum na tych czasowych wystawach odwiedziło już około 400 tysięcy osób. Co warte podkreślenia, Piotr Kuźnik chociaż obecnie mieszka w Częstochowie to jest rodowitym konecczaninem, absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej –„Urodziłem się w Końskich, wychowałem się w Końskich, chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 3 i skończyłem Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Końskich. Później los mnie rzucił na Śląską Akademię Medyczną i losy się tak potoczyły, że zamieszkałem w Częstochowie i do dziś mieszkam i praktykuję w Częstochowie” – opowiada Kuźnik.

REKLAMA

Sobotni wieczór w Maleńcu mógł zachwycić nie tylko miłośników historii, czy stomatologii. Podczas zwiedzania wystawy i słuchania wykładu tak naprawdę każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie –„To drobna część mojej kolekcji, bo ja mam ponad 15 tysięcy eksponatów związanych ze stomatologią. Ja dzisiaj przedstawiam około 50-60. Na pewno każdy ma bardzo ciekawą historię i pokrótce w trakcie prelekcji będę o tym opowiadał. Zapoznam z całą historią stomatologii, jak to się zaczęło 2,5 tysiąca lat temu, jak wyglądały pierwsze instrumenty, jak smakowały pierwsze pasty do zębów” – wylicza prelegent.

Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, dlaczego pasta jest w tubce, chociaż początkowo pakowaną ją w ceramiczne pojemniki. Uczestnicy spotkania poznali narzędzia stomatologiczne jeszcze z czasów starożytnych. Dowiedzieli się o tym, kiedy i jak powstawały pierwsze firmy zajmujące się taką tematyką, takie jak Colgate, Corega, czy Listerine. Piotr Kuźnik opowiadał też o technikach znieczuleń: od używania opium, przez gaz rozweselający, aż po kokainę.

Wśród przybyłych gości władze powiatowe reprezentował naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Marian Wikiera, a obecni byli także radni powiatowi: Danuta Leśniewicz i Bogdan Soboń. Kto w sobotę przybył do Maleńca ten na pewno nie żałował, bo wieczór z historią stomatologii bawił i uczył.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Piotr Kuźnik o ‚Bolesnej historii stomatologii’ w Maleńcu [wideo, zdjęcia]

  1. Fajnie, ale większość zdobyczy stomatologii jest dostępnych tylko w prywatnych gabinetach i klinikach. Państwowo na NFZ to nie ma cudów i o dobrego stomatologa ciężko. Co mi po znieczuleniach częściowo działających czy kiepskim leczeniu na kiepskich preparatach jak wkrótce plomby wypadają ? Liczy się kasa i tylko to, jak chce się mieć uzębienie w jako takim stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *