Wcałej Polsce trwa finał 28. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji w powiecie koneckim uformowały się cztery sztaby – w Końskich, Radoszycach, gminie Smyków i Stąporkowie. U nas wszystkie informacje! A w trakcie dnia i wieczorem relacje!
REKLAMANajwiększym w powiecie koneckim jest sztab WOŚP w Końskich. To właśnie tam zebrało się najwięcej wolontariuszy, a także do pobicia jest największy rekord spośród pozostałych sztabów. –„Wolontariuszy będzie 99, będą ubrani tak jak się ubiorą, ale będą mieli identyfikatory z hologramem, będą mieli puszki kolorowe i po tym można ich poznać. Oprócz tego, że będą wolontariusze, będą także nie-wolontariusze, którzy będą im towarzyszyć żeby było bezpieczniej. Będziemy mieć także takie stoisko, taki namiot obok ławki niepodległości. Tam będzie można nas spotkać cały dzień bez względu na pogodę” – mówił nam Krzysztof Kowalski, szef sztabu WOŚP w Końskich.
Wolontariusze z Końskich będą kwestować także w gminach Fałków i Ruda Maleniecka. Finał akcji WOŚP w Końskich rozpocznie się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury o godzinie 14:00 od pokazów ratowniczych. O 16:00 coś dla najmłodszych – projekcja filmu. Następnie odbędzie się licytacja „orkiestrowych” przedmiotów (godzina 17:00), koncert zespołu „Dairy Minds” i pokaz strażacki. Finałem akcji będzie oczywiście światełko do nieba. Prawdopodobnie będzie także, jak co roku, tort ufundowany przez cukiernię Edwarda Waligórskiego.
REKLAMAA co trafiło na licytację? W materiale wideo paczkę z „fantami” od WOŚP otwiera Krzysztof Kowalski. Oprócz tego na licytację trafią pluszaki podarowane przez klub tańca towarzyskiego „Spin” działający przy MGDK w Końskich. Do szczęśliwych nabywców trafią one ubrane w „orkiestrowe” gadżety. Do wylicytowania są także wartościowe gadżety sportowe – w tym między innymi rower.
Organizator liczy, że przebity zostanie wynik z poprzedniego roku – 61 tysięcy 752 złote i 95 groszy. Rekordem koneckiego WOŚP-u z 2018 roku było jednak 67 tysięcy 942 złote i 12 groszy. –„W koneckim szpitalu, o czym nie wszyscy wiedzą, znajduje się sprzęt przekazany i zakupiony za kwotę 865 tysięcy 815 złotych i 19 groszy. Z miśkiem chcemy dociągnąć do miliona, wtedy odpuścimy, niech ktoś inny przejmuje” – dodaje Krzysztof Kowalski.
W dniu finału swoją akcję zorganizuje także fitness klub „Balans”. O godzinie 9:30 w lesie za miejscowością Niebo chętni spotkają się, by charytatywnie biegać. Klub za każdy przebyty kilometr między 9:45 a 10:45 wpłaca 2 złote na akcję WOŚP. Drugą częścią wydarzenia jest morsowanie – za każdą minutę spędzoną w zbiorniku wodnym na Starej Kuźnicy „Balans” również wpłaci 2 złote na potrzebujących. Poza tym zarówno na biegach, jak i na morsowaniu znajdziecie wolontariuszy z puszkami, do których można składać dowolne datki.
W dniu finału odbędzie się także Charytatywny Spot organizowany przez grupę Konecki Motopiknik. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 na parkingu TESCO. Spot nie jest jednak kierowany tylko do miłośników motoryzacji, lecz do każdego, kto chce wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy. Na wydarzeniu obecny będzie wolontariusz z puszką.
Szefową sztabu WOŚP w Radoszycach jest Ewelina Ptak. W akcji udział bierze 30 wolontariuszy, których będzie można spotkać w publicznych miejscach – na przykład przy kościołach czy marketach. Będzie można ich poznać po identyfikatorach i puszkach WOŚP. Finał rozpocznie się o 16:00 w Gminnej Hali Sportowej. Organizatorzy przewidzieli dla przybyłych koncerty lokalnych zespołów, młodzieży szkolnej, a także ciepły poczęstunek czy plac zabaw dla dzieci. Odbędą się także licytacje oraz loterie fantowe – będzie można kupić ręcznie malowane obrazy czy rękodzieła. Radoszyce ustanowiły swój rekord rok temu osiągając wynik 28 tysięcy 950 złotych.
Sztabowi WOŚP w gminie Smyków przewodzi Beata Janiszewska. W akcji udział weźmie 25 wolontariuszy. W gminie w ramach „orkiestry” organizowanych jest wiele wydarzeń, podczas których będzie można wrzucać datki do oklejonych puszek. Jedno z nich odbyło się już dzisiaj – turniej futsalu, w którym udział wzięło 15 zespołów. W czwartek 9 stycznia w hali sportowej w Szkole Podstawowej w Miedzierzy odbędzie się maraton fitnessu i zumby, a w sobotę 11 stycznia rajd z pochodniami. Rozpocznie się on w Cisowniku, trasa wynosi 5 kilometrów, a jego zwieńczeniem będzie ognisko z wiejskim jedzeniem, koncert grupy rekonstrukcyjnej z Cisownika „Sosnowscy i Przyjaciele”, a także fotobudka „Popstrykane”. Podczas finału akcji w niedzielę 12 stycznia będzie można spotkać wolontariuszy w pobliżu kościołów i sklepów. Do akcji przyłączyły się także świetlice oraz remiza w Miedzierzy – tam w finałową niedzielę będą gromadzić się mieszkańcy, a dla nich przewidziane są atrakcje. Ubiegłoroczny rekord gminy Smyków wynosi 11 tysięcy 315 złotych i 67 groszy.
Szefem sztabu WOŚP w Stąporkowie jest Kacper Dajczer. W akcję zaangażowanych jest 45 wolontariuszy. Spotkamy ich w niedzielę 12 stycznia pod kościołami, przy Delikatesach Centrum – jedynym, otwartym w niedzielę sklepie, będą kwestować także w okolicach Miejsko-Gminnego Ośrodku Kultury i Sportu. W ramach akcji odbędą się także dwa turnieje piłki nożnej pod patronatem WOŚP-u organizowane przez MLF Stąporków – w piątek 10 stycznia zagra 1. liga, natomiast w niedzielę 12 stycznia zagra 1. oraz 2. liga. Finał akcji rozpocznie się o godzinie 17:00 w MGOKiS. Na początek zaśpiewają soliści – podopieczni ośrodka kultury. Następnie odbędzie się licytacja nie tylko przedmiotów nadesłanych przez WOŚP, ale także prac przekazanych przez lokalnych artystów. „Pod młotek” pójdą też prace wykonane przez podopiecznych MGOKiS. Rekord pobity w ubiegłym roku w gminie Stąporków to 25 tysięcy 365 złotych i 32 grosze.
Zachęcamy do wspierania akcji WOŚP i liczymy, że w tym roku każdy ze sztabów, jak i łącznie cały powiat ustanowi swój nowy rekord.