REKLAMA

Podniosłe obchody 3 Maja w Końskich [fotorelacja]

O godzinie 11:25 rozpoczęły się w Końskich oficjalne uroczystości związane z 228 rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W towarzystwie Mazurka Dąbrowskiego na maszt w okolicach Urzędu Miasta wciągnięto biało-czerwoną flagę. Następnie miała miejsce historyczna inscenizacja. 

REKLAMA

W okolice fontanny w Parku Miejskim licznie przybyli mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęto od wciągnięcia na maszt flagi oraz odegrania hymnu Państwowego. Potem głos zabrał tym samym rozpoczynając wydarzenie wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński. We wstępie pieśń o wolności zaśpiewała Dominika Wróbel.

REKLAMA

Nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli stowarzyszeń zajmujących się historią, delegacji szkół, straży pożarnej, policji, czy harcerzy. Obecni byli także przedstawiciele władzy gminnej oraz powiatowej z burmistrzem Końskich Krzysztofem Obratańskim na czele. To gmina była organizatorem uroczystości.

Spośród zaproszonych gości w uroczystości udział wzięli: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, pełniący funkcję starosty koneckiego Grzegorz Piec, a list od wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek odczytał Łukasz Kubka. Odczytano także list od Marszałka Potomków Sejmu Wielkiego Piotra Bilińskiego.

Obejrzeliśmy też inscenizację historyczną przygotowaną przez Annę Wiaderną z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Aktorami w tym wystąpieniu byli uczniowie z obu koneckich Liceów Ogólnokształcących oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Następnie w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej wszyscy przemaszerowali do Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny oraz dalsza część inscenizacji.

O godzinie 14:00 w Parku Miejskim rozpoczną się XXIX Masowe Biegi Uliczne, od 16:30 na scenie letniej w Parku Miejskim zaplanowano koncert – najpierw zaśpiewają wokaliści związani ze Studiem Piosenki MGDK, a następnie wystąpi gwiazda dnia – Jacek Wójcicki.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *