REKLAMA

Podróże małe i duże w Pilczycy [zdjęcia]

,,Podróże małe i duże”- pod taką nazwą będzie przebiegać wdrażanie innowacji pedagogicznej w Szkole Podstawowej w Pilczycy. Pomysłodawczynią i główną koordynatorką całego przedsięwzięcia jest Julita Dzwonek, nauczycielka języka angielskiego oraz opiekunka Koła Europejskiego w tej szkole.

REKLAMA

W projekcie, która zostanie zrealizowany od marca do maja, wezmą udział wszyscy uczniowie ze szkoły w Pilczycy. Zajęcia odbywać się będą w ramach: zajęć obowiązkowych – jako element godziny lekcyjnej, zajęć świetlicowych, w ramach działalności koła europejskiego. Jak podkreśla organizatorka, celem innowacji jest szerzenie idei wspólnoty europejskiej i wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania właściwej postawy społecznej Polaka i Europejczyka.

REKLAMA

„Innowacja ,,Podróże małe i duże” jest moją odpowiedzią na potrzeby uczniów a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej. Chciałabym przybliżyć dzieciom historię i kulturę państw tworzących Unię Europejską, pokazać im ciekawe miejsca, znane zabytki, flagi i mapy poszczególnych państw oraz stroje ludowe, opowiedzieć o słynnych ludziach, o tradycjach i zwyczajach, a także postaciach z bajek i lokalnych baśni. Taką niecodzienną podróż uatrakcyjnią łamigłówki, krzyżówki, rebusy, szarady, zagadki, wykreślanki, labirynty i wiele innych. Uczniowie oprócz ciekawostek będą mogli też powtórzyć wiadomości z języka angielskiego, ortografii, gramatyki, geografii i matematyki” – mówi autorka projektu Julita Dzwonek.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie zapoznają się z 6 krajami: Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Grecja, Belgia. Poszczególne klasy wybrały sobie kraje, o których przygotują prezentacje dla pozostałej części społeczności szkolnej.

W piątek 6 marca uczniowie klas: O-III pod opieką pań: Stanisławy Świercz, Małgorzaty Arwaj, Agnieszki Wójcik i Barbary Biała oraz przy dużym zaangażowaniu rodziców tej grupy, zabrali wszystkich w podróż do Francji. Wszyscy wspólnie zaśpiewali Marsyliankę, dzięki projekcji pieśni w formie karaoke.

W wielkim skupieniu obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację multimedialną połączoną z tradycyjną formą przekazu poświęconą temu krajowi i jej mieszkańcom. Po tej oficjalnej części przyszła kolej na żywą lekcję języka francuskiego – w krótkich scenkach sytuacyjnych dzieci posługiwały się zwrotami grzecznościowymi wypowiadanymi po polsku i po francusku. Niezaprzeczalnie gwoździem programu był pokaz mody paryskiej, zakończony owacjami na stojąco. To zdumiewające, ile szyku, gracji i umiejętności aktorskich drzemie w tych małych istotkach. Odnosiliśmy wrażenie, jakby byli stworzeni do wybiegu dla modeli i modelek, a prezentowane przez nich kreacje pochodziły od najlepszych kreatorów mody. Na koniec zaproszono wszystkich do kącika kulinarnego na degustację potraw narodowych. Wszystkie przekąski były przepyszne, ale nasze podniebienia i serca zdecydowanie skradła … zupa cebulowa! – relacjonuje Julita Dzwonek.

Pomysłodawczyni nie wyklucza kontynuacji tego projektu w przyszłym roku.

Zdjęcia (archiwum organizatora):

REKLAMA

Dodaj komentarz