REKLAMA

Ponad 300 biegaczy rywalizowało w Końskich! [wideo, zdjęcia]

To była impreza godna stolicy województwa, a nie miasta powiatowego. I chociaż obiekt nie zachwyca i aż prosi się o remont to by biegać po OSiRZE przyjechało do nas ponad 300 zawodników!

REKLAMA

W sobotę na stadionie przy ulicy Południowej rozegrano tak naprawdę trzy imprezy: Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików,  Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki i Zrzeszenia LZS w kategorii OPEN, a także mityng „Lekkoatletyka dla każdego”. Te ostatnie zawody przewidziane są dla najmłodszych zawodników, a opowiedział nam o nich wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Lech Leszczyński. – „Fantastyczny program, który zaczęliśmy pilotażowo w roku 2014, który propaguje lekkoatletykę nie tylko dla samej lekkiej atletyki, ale dla całego sportu polskiego jako taki narodowy projekt finansowany przez ministerstwo i związek. Ten projekt rozlał się w roku 2015 na wszystkie 16 województw i jeszcze na 25 dużych miast. W tej chwili w 41. ośrodkach realizujemy projekt, w którym właściwie przejęliśmy na siebie obowiązek i takie fajne prawo uczenia lekkiej atletyki dzieci i w klasach 1-3 i 4-6 jako grupy naborowe. Próbujemy tutaj zaczynać, może bez specjalizacji jeszcze takie zabawy lekkoatletyczne. Klasy gimnazjalne też i w perspektywie można powiedzieć, że objęliśmy swoją opieką dzieci od pierwszej klasy podstawowej po mistrzów olimpijskich. To jest wspaniały projekt, którego efekty sportowe może będą w roku 2028, ale widzimy tysiące, właściwie 50 tysięcy dzieci brało udział w naszych zawodach w ubiegłym roku. I to jest ogromna nadzieja dla naszej lekkiej atletyki.” – mówił nam wiceprezes PZLA, Lech Leszczyński.

O tym, że Królowa Sportu jest uniwersalnym i ogólnorozwojowym zajęciem wie również i docenia ten fakt burmistrz Końskich, Krzysztof Obratański.  – „Miasto i Gmina wspierają sport, który jest tani, popularny i może być podstawą we wszystkich dziedzinach sportowych, dlatego że dzieci i młodzież które trenują lekkoatletykę wyrabiają umiejętności, cechy psychofizyczne i motoryczne, które mogą posłużyć zarówno do kontynuacji kariery jak i zmiany dziedziny sportu.” –  tłumaczył burmistrz.

REKLAMA

Biegi przełajowe OSiR Końskie 21

Zawody mimo kiepskiej pogody stały na dobrym poziomie zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym. Cieszyła przede wszystkim znakomita frekwencja. – „Piękne zawody dzisiaj. Jak widać frekwencja jedna z liczniejszych. Dołączone zostały dzieci z programu -lekka atletyka dla każdego-, więc biegają dzisiaj kandydaci na zawodników z klas trzecich i czwartych, ale i piątych i szóstych.  W sumie frekwencja jest dość duża, choć klubów mamy tylko 22.  Myślę, że wszystkich startujących jest około 300 osób, więc to jest bardzo, bardzo fajna ilość. Mimo nie najlepszej pogody frekwencja jest bardzo duża z czego się bardzo, bardzo cieszę.” – mówił nam organizator imprezy, szef Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki Wiesław Rożej.

Wśród zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych próżno jednak szukać zawodników z Końskich. Ba! Nie ma ich nawet w czołowej piątce. Burmistrz Obratański z utęsknieniem wspomina czasy, w których nasi lekkoatleci klasyfikowali się na czołowych lokatach zawodów wojewódzkich czy ogólnopolskich. – „Wydaje mi się, że czas kiedy w Końskich mieliśmy takich nauczycieli, trenerów lekkiej atletyki w tym równie w biegach różnego rodzaju dystansów jak Andrzej Suskiewicz, który mnie uczył i inni to był bardzo szczęśliwy czas dla lekkiej atletyki. Teraz nasz sport szkolny zdominowany jest głównie przez piłkę ręczną, piłkę nożną z pewną szkodą dla lekkiej atletyki. Istnieje uczniowski klub sportowy i on wydaje mi się, że jest pewną szansą na odbudowanie zainteresowania lekką atletyką.”  – mówi Obratański.

Biegi przełajowe OSiR Końskie 04

W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Biegach Przełajowych na dystansie 1,5 km młodziczek zwyciężyła Karolina Fiutek z UMKS-u Nadir Jędrzejów, na 2,5 km Julia Szymkiewicz z Olimpu Strawczyn, na dystansie 2 km młodzików wygrał Kacper Gos z MLUKS-u Rawa Mazowiecka, a na 3 km najlepszym był Jakub Czyżewski z RKS-u Łódź.  – „Jestem bardzo zadowolony, udało mi się utrzymać odpowiednie tempo, ostatnia pętla, ostatni kilometr i dałem radę jeszcze przyspieszyć co na finiszu chyba było widać. Moja historia zaczęła się od pływania, pochodzę z Konstantynowa Łódzkiego. Od dawna interesowałem się bieganiem, od półtora roku to trenuje i z zawodów na zawody bije rekordy życiowe i wszystko idzie tak jak powinno.” – powiedział nam zwycięzca biegu na 3 km Jakub Czyżewski z klubu RKS Łódź.

W punktacji klubowej najlepszy okazał się MLUKS Rawa z Rawy Mazowieckiej.

Natomiast w wojewódzkich mistrzostwach związku  zwyciężali: na dystansie 2 kilometrowym Łucja Wiktorowicz ze Sport Tim Opoczno, a wśród seniorek bieg o tej samej długości wygrała Agnieszka Matyszek z LKB Rudnik. Spośród juniorek młodszych biegnących na 2 km najlepsza okazała się Paulina Witek z UKS Żaczek Połaniec. W rywalizacji mężczyzn triumfowali: na 3 km Tomasz Osmulski z RKS Łódź w kat. OPEN, i Wojciech Jarosz z Juventy Kobex Starachowice wśród seniorów. W kategorii junior młodszy wygrał Hubert Przeżdzik z Olimpu Strawczyn, a 8. miejsce zajął nasz Wojciech Pękacz z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy.

 

 

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *