REKLAMA

Ponad 6 tysięcy lamp do wymiany. Ambitny projekt Staropolskiego Związku Gmin i Miast

Sześć gmin z powiatu koneckiego, które należą do Staropolskiego Związku Gmin i Miast chce wspólnie w ramach programu „Polski Ład” za ponad 23 miliony złotych wymienić oświetlenie w różnych miejscach publicznych na ledowe. W ramach projektu powstać mają także zupełnie nowe punkty świetlne. Mowa o ponad sześciu tysiącach ledowych lamp. 

REKLAMA

„Zapadła decyzja by skorzystać z zaproszenia do składania aplikacji w konkursie ogłoszonym przez rząd na projekty strategiczne w ramach Polskiego Ładu. Uprawnionym podmiotem oprócz gmin, powiatów i województw są związki gmin i korzystamy z tego uprawnienia. Projekt przewiduje modernizację i rozbudowę oświetlenia. Rozumianego nie tylko jako oświetlenie drogowe, ale i jako oświetlenie miejsc publicznych, nie wchodząc w dalsze szczegóły” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Projekt przewiduje, że w gminach: Końskie, Radoszyce, Smyków, Fałków, Słupia Konecka i Ruda Maleniecka stare oprawy sodowe, żarowe, czy rtęciowe zostaną wymienione na lampy ledowe. Gminy zamontują też nowoczesny system sterowania światłem tak by osiągnąć maksymalnie duże oszczędności. W planie jest dobudowanie także nowych odcinków oświetlenia – tam gdzie dotychczas ich nie ma, a mieszkańcy zgłaszają takie zapotrzebowanie.

REKLAMA

Przysłowiową wisienką na torcie w przypadku tego projektu mają być lampy samowystarczalne –„Pojawią się hybrydowe i fotowoltaiczne instalacje wolne od konieczności włączenia do sieci elektrycznej – tam gdzie ciągnięcie takich przewodowych instalacji byłoby kosztowne i nieefektywne”  – opowiada Obratański.

Gminy zrzeszone w Staropolskim Związku Miast i Gmin liczą na pozyskanie ponad 23 milionów złotych dofinansowania z programu Polski Ład, a kwota ta będzie stanowić 90% wszystkich kosztów koniecznych do zrealizowania wymiany lub zakupu i montażu ponad sześciu tysięcy ledowych lamp.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *