W dobie nawału niepokojących informacji z kraju dotyczących sytuacji związanej z epidemią oraz stanem zachorowań na terenie powiatu koneckiego Starostwo Powiatowe w Końskich postanowiło przybliżyć nam, jak na tę okoliczność przygotowany jest konecki Zespół Opieki Zdrowotnej. Poniższy tekst został stworzony przez pracowników Starostwa Powiatowego w Końskich i zamieszczono go na portalu internetowym powiatu koneckiego.
REKLAMA-„Mieszkańcy powiatu koneckiego mogą czuć się bezpiecznie, gdyż wszystkie oddziały szpitala, a jest ich łącznie 21, funkcjonują normalnie, tzn. przyjmujemy wszystkich pacjentów, którzy wymagają leczenia szpitalnego, realizujemy przyjęcia planowe, a nasz SOR oraz Nocna Pomoc Lekarska przyjmie każdego zgłaszającego się z dolegliwościami chorobowymi, zagrażającymi zdrowiu i życiu” – zapewnia dyrektor Wojciech Przybylski.
REKLAMAJak informuje szef koneckiego szpitala, dla pacjentów, u których występują objawy infekcji, oraz inne typowe dla zakażenia wirusem SARS-2 objawy, lub gdy wywiad epidemiologiczny jest pozytywny placówka posiada wyodrębnioną, tzw. „czerwoną” zakaźną strefę, gdzie lekarz po zbadaniu pacjenta podejmuje decyzję o zleceniu szybkiego testu w kierunku COVID-19 oraz poszerzenia diagnostyki o test PCR. Podejmuje również decyzję o trybie leczenia. Kieruje pacjenta do leczenia domowego lub umieszcza go w oddziale „buforowym” – kwarantanny, gdzie rozpoczyna się leczenie i oczekiwanie na potwierdzenie COVID-19 testem PCR. Gdy wynik jest ujemny, to pacjent jest przenoszony na właściwy oddział. W przeciwnym wypadku następuje szukanie miejsca w szpitalach przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-2.
–„Przez cały czas pobytu pacjent ma zapewnioną opiekę lekarza, pielęgniarki, diagnostykę i leczenie jakie możemy zapewnić w naszych warunkach. Wspomniany zaś oddział „buforowy” funkcjonuje już od 4 kwietnia i jako wzorzec jest rekomendowany przez Wojewodę oraz NFZ do funkcjonowania w każdym szpitalu w Polsce” – dodaje dyrektor Przybylski.
W tym miejscu warto przypomnieć, że w koneckim szpitalu jest 12 stanowisk intensywnej terapii z pełnym wyposażeniem w sprzęt ratujący życie. Na wyposażeniu znajdują się 23 respiratory – więcej niż wynika to z ilości stanowisk intensywnej terapii.
Ponadto do leczenia pacjentów z COVID-19, gdy chory nie może być przetransportowany do Szpitala Jednoimiennego w Starachowicach jest przeznaczone jedno stanowisko, a jeżeli będzie konieczność podłączenia do respiratora następnych chorych, w rezerwie są 2 stanowiska w SOR. Należy dodać, że szpital ma ratować życie pacjentów z wypadków, po zatrzymaniu krążenia, reanimacji, a więc pozostałe stanowiska są dla większości chorych, którzy trafiają na OIOM.
W kwestiach kadrowych należy wymienić, że w szpitalu pracuje 7 specjalistów anestezjologów oraz 7 lekarzy w trakcie specjalizacji. W systemie dyżurowym zmianę zabezpiecza 3 lekarzy anestezjologów do leczenia w OIOM, znieczuleń do zabiegów operacyjnych, oraz zespołu reanimacyjnego dla całego szpitala.
–„W chwili obecnej kadra lekarska w szpitalu zabezpiecza jego funkcjonowanie, ale wymaga to ogromnego wysiłku i poświęcenia. Brakuje nam specjalistów chorób wewnętrznych, nefrologii, pediatrii, neonatologii, radiologii, anestezjologii i w sytuacji absencji lekarzy możemy być w trudnej sytuacji. Kadra pielęgniarska również pracuje z ogromnym poświęceniem i oddaniem, ale gdy wirus zainfekuje medyków mogą zaistnieć duże utrudnienia w opiece szpitalnej” – mówi dyrektor szpitala.
Trzeba wiedzieć, że od początku pandemii szpital był przygotowany na zwiększoną ilość zużycia środków ochrony osobistej, płynów dezynfekcyjnych oraz jednorazowego sprzętu medycznego. Praktycznie nie brakuje niczego, a zgromadzone zapasy i regularne dostawy zapewniają bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Jak wynika z praktyki, wdrożone procedury, szkolenia, nadzór epidemiologiczny jest skuteczny, a sytuacja związana z zakażeniami na bieżąco jest monitorowana.
Pojawiające się czasem przed szpitalem – kolejki obok głównego wejścia wynikają z dużej ilości skierowań na wymazy w kierunku SARS-2 COVID-19, zlecanych przez lekarzy okolicznych przychodni, procedur epidemiologicznych oraz stosownych przygotowań pacjentów do planowych zabiegów operacyjnych.
-„Według mojej wiedzy i doświadczenia najbliższe dwa miesiące będą najgorsze w rozwoju pandemii. Jako szpital jesteśmy przygotowani, ale bez rygorystycznego przestrzegania zasad; DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka, a ja dodaję U-unikaj – skupisk, imprez rodzinnych i towarzyskich. Możemy przestać kontrolować pandemię, a wirus przejmie kontrolę nad naszym zdrowiem i życiem. Będą to kluczowe tygodnie, które mogą być dla nas wszystkich bezpieczne, gdy nie będą lekceważone zalecenia ekspertów medycznych” – apeluje Wojciech Przybylski.
Tekst: Marian Wikiera / Starostwo Powiatowe w Końskich
„Umieralnia” gotowa na przyjmowanie pacjentów, dziękuję