REKLAMA

Powiat Konecki stara się o środki na zabytkowe obiekty [wideo]

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, a także Domy Pomocy Społecznej – „Etola” w Rudzie Pilczyckiej oraz „Cichy Zakątek” w Końskich mogą skorzystać na nowym rządowym programie dofinansowań do remontów zabytkowych obiektów. Samorząd powiatu koneckiego składa wnioski o dotację na odnowę tych miejsc. 

REKLAMA

„Rządowy Fundusz Odbudowy Zabytków to nic innego jak kolejna edycja Polskiego Ładu. Tym razem wnioski można składać na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane. Jako powiat konecki zdecydowaliśmy się złożyć sześć wniosków – dwa dla Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, trzy wnioski w DPS-ie Cichy Zakątek w Końskich i one opiewają na kwotę ponad 4 mln złotych oraz jeden wniosek da DPS „Etola” w Rudzie Pilczyckiej o wartości 3,5 mln złotych” – mówi nam Jarosław Staciwa, członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

W ramach zapowiadanych wniosków powiat konecki chciałby między innymi wymienić dachy na budynkach Domu Pomocy Społecznej w Końskich, a także odnowić w nich elewację i wykonać ocieplenie. W koneckim DPS-ie doszłoby także do przebudowy istniejących instalacji. Natomiast w obiekcie w Rudzie Pilczyckiej kompletną odnowę przeszedłby zabytkowy park otaczający Dom Pomocy.

REKLAMA

Z kolei w Maleńcu realizowane ma być odtworzenie istniejącego tam niegdyś układu hydroenergetycznego, a włodarze chcieliby także dokonać zabezpieczenia dachów znajdujących się tam budynków.

Inwestycje realizowane miałyby być na przełomie lat 2024-2025, oczywiście pod warunkiem otrzymania rządowych dotacji. Dofinansowania w ramach tego programu sięgają nawet 98% kosztów całej inwestycji.

REKLAMA

Dodaj komentarz