REKLAMA

Powiat rajdem rowerowym uświetnił obchody 230 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja [wideo, zdjęcia]

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w rajdzie rowerowym z Końskich do miejscowości Petrykozy w gminie Opoczno w sobotę. To kolejny akt uczczenia 230 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przez powiat konecki. 

REKLAMA

„Spotykamy się 1 maja organizując pierwszy rajd szlakiem Rodu Małachowskich i rozpoczynamy w zespole pałacowo-parkowym w Końskich. Tutaj urodził się Stanisław Małachowski w 1736 roku, stąd też wyruszył na Sejm Czteroletni, który odbywał się w latach 1788 – 1792. Tutaj rozpoczął się rozwój rodu Małachowskich herbu Nałęcz. Później przejeżdżamy do Nałęczowa, to jest osada założona przez bratanka Stanisława Małachowskiego. Następnie udamy się do Rudy Białaczowskiej, gdzie na szlaku Staropolskiego Zagłębia Żelaza znajdowała się huta. Następnie udajemy się do Białaczowa, gdzie znajduje się pałac Stanisława Małachowskiego. Cały szlak zakończymy w Petrykozach” – mówi Marcin Wiaderny, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich.

Rowerzyści wyruszyli około godziny 9:00 z okolic fontanny w Parku Miejskim w Końskich. Cały rajd poświęcony był osobie Marszałka Stanisława Małachowskiego, którego twórcy wydarzenia określają „Koneckim Ojcem Majowej Konstytucji”. Przypomnijmy, że Małachowski brał czynny udział w uchwalaniu tego ważnego dokumentu, a na obrady wyjeżdżał właśnie z Końskich.

REKLAMA

Uczestnicy rajdu najpierw dotarli do pałacyku w Białaczowie. Zabytkowy budynek na co dzień nie jest otwarty dla zwiedzających, ale inaczej było w sobotę. Zainteresowani mogli wejść do środka, a także zobaczyć wystawę poświęconą Małachowskiemu. Prezentacja zdjęć ma pojawić się także w niedzielę i poniedziałek wokół Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich – o ile pozwoli na to pogoda i nie będzie padać.

„Sama wystawa w Białaczowie będzie przedstawiać jakby całe życie Rodu Małachowskich, ale będzie się skupiać przede wszystkim na Stanisławie Małachowskim i jego braciach”– opowiada nam Marcin Wiaderny.

Kolejnym celem cyklistów była już miejscowość Petrykozy i tamtejszy kościół wzniesiony jako votum dziękczynne za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Tam o godzinie 12:00 rozpoczęła się msza święta – między innymi z udziałem władz powiatu koneckiego, ale i powiatu opoczyńskiego.

Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy udali się w drogę powrotną.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *