REKLAMA

Próbna matura z języka obcego. Czy była trudna? [wideo]

Dziś maturzyści z całej Polski, także z powiatu koneckiego podczas matury próbnej z Centralną Komisją Egzaminacyjną zmagali się z ostatnim, obowiązkowym przedmiotem maturalnym na poziomie podstawowym. Był to próbny sprawdzian z języka obcego nowożytnego. 

REKLAMA

Większość zdających wybrała język angielski. Zadanie otwarte polegało na napisaniu maila do koleżanki z Edynburga, gdzie uczniowie mieli napisać o bracie, który dostał się na studia do Londynu. Musieli opowiedzieć o wybranym przez niego kierunku, o podejściu bliskich do studiowania w tym mieście, opisać jego mieszkanie i zachęcić adresatkę maila do wspólnych odwiedzin brata w Londynie.

Standardowo w arkuszu pojawiły się trzy zadania zamknięte na rozumienie mowy oraz sześć zadań zamkniętych na rozumienie tekstu. W „słuchankach” maturzyści mieli za zadanie zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi na podstawie np. audycji radiowej, natomiast treści tekstowe dotyczyły m. in. sportu czy imprezy urodzinowej w naukowym muzeum.

REKLAMA

Egzamin skomentował dla nas maturzysta z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich, Szymon.

„Pisałem egzamin z angielskiego. Poszło mi bardzo dobrze, było dużo łatwiej niż poprzednie próbne matury. Jestem dość dobry z angielskiego, więc myślę, że 90% będzie. Wszystko było łatwe, na co dzień posługuję się angielskim więc nie miałem problemów. Temat rozprawki moim zdaniem był dosyć łatwy. Myślę, że w maju będzie dość podobny poziom trudności” – opowiadał nam Szymon.

Organizacja i przystąpienie do egzaminów było dobrowolne, jednak wszystkie szkoły ponadpodstawowe z powiatu koneckiego zdecydowały się na ich przeprowadzenie. Mimo epidemii CKE zakładało organizację próbnych sprawdzianów w warunkach jak najbardziej zbliżonych do nadchodzących, właściwych egzaminów, czyli w trybie stacjonarnym. Oczywiście towarzyszą temu obostrzenia epidemiczne i wytyczne sanitarne.

Jak podaje rmf24.pl w całym kraju do udziału w próbnych maturach zgłosiło się około 300 tysięcy uczniów. W powiecie koneckim było ich 413, czyli 91,7% wszystkich maturzystów w koneckich szkołach średnich. Najwięcej z nich w II Liceum Ogólnokształcącym – 120. Najmniejsza liczba testów trafiła do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, było ich 52. I LO w Końskich odnotowało 100 zgłoszonych uczniów, ZSP nr 3 – 86, a stąporkowska „Górka” 55.

Próbna matura z CKE trwa do 16 marca. Szczegółowy harmonogram egzaminów próbnych przedstawiliśmy TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz