REKLAMA

Próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się zdalnie

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje przygotowują materiały do przeprowadzenia zdalnego, próbnego egzaminu ósmoklasisty. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia.

REKLAMA

Zdjęcie: Grafika MEN

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Na stronie internetowej www.cke.gov.pl oraz na witrynach okręgowych komisji zostaną zamieszczone wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych w terminach:

30 marca (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
31 marca (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
1 kwietnia (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne

REKLAMA

Zasady oceniania zadań
CKE przygotowała zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia na stronie internetowej CKE.

Egzamin próbny jest dobrowolny

MEN prosi dyrektorów szkół o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.

Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów).

MEN informuje również, że próbny egzamin powinien być przeprowadzony wyłącznie w celach informacyjnych oraz diagnostycznych i na jego podstawie nie powinno się wystawiać ocen cząstkowych  z poszczególnych przedmiotów.

„Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np. w pliku w edytorze tekstów, na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką, korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie), na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania” –czytamy na stronie MEN.

MEN proponuje także, by uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli poprzez email lub zdjęcia poszczególnych kartek. Nauczyciele będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i przekazać uczniom informację zwrotną. Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia).

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty ma się odbyć w terminach:
21 kwietnia 2020, godz. 9:00 – język polski
22 kwietnia 2020, godz. 9:00 – matematyka
23 kwietnia 2020, godz. 9:00 – język obcy nowożytny

REKLAMA

Dodaj komentarz