REKLAMA

Przez gminy Radoszyce i Smyków szlakiem Dionizego Czachowskiego [wideo, zdjęcia]

Kilkadziesiąt osób w sobotni poranek wzięło udział w rajdzie pieszym „Szlakiem Czachowskiego 1863 – do nurtów Wiernej Rzeki” z Salachowego Boru do Wólki Kłuckiej. Organizatorem wędrówki przez gminy Radoszyce i Smyków było Starostwo Powiatowe w Końskich. 

REKLAMA

Salachowy Bór to niewielka miejscowość, wręcz osada która znajduje się na granicy gmin Radoszyce i Ruda Maleniecka. Sobotni rajd wystartował właśnie z niej i nie było to przypadkowe –„Zrobiło się tu gwarno i głośno za sprawą historii. Salachowy Bór ma historyczne odniesienie w stosunku do Powstania Styczniowego. Otóż 23 kwietnia pod wieczór oddziały podkomendanta Czachowskiego dotarły tutaj, spędziły całą noc, a drugiego dnia wyruszyły w kierunku Wólki Kłuckiej […] Dionizy Czachowski pułkownik, a później generał. Był to naczelnik sił zbrojny województwa sandomierskiego. Zgromadził pod swoją komendą wiele oddziałów, pod jego komendą było ponad 1,5 tysiąca wojska, które walczyło na przestrzeni kwietnia-czerwca 1863 roku. W listopadzie zginął w potyczce pod Opatowem” – opowiada Marian Wikiera, historyk oraz naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich.

Rajd z Salachowego Boru to Wólki Kłuckiej nawiązywał nie tylko do wydarzeń historycznych, ale i literackich i powieści „Wierna rzeka” Stefana Żeromskiego –„Wólka Kłucka, czyli miejscowość, w której stacjonował Czachowski to miejscowość przez którą przepływa Łososina, a więc 'Wierna rzeka’, którą Żeromski podniósł do takiej wdzięcznej rangi. Chcemy też tego świętokrzyskiego wieszcza przypomnieć”  – tłumaczy Wikiera.

REKLAMA

W rajdzie udział wzięło kilkadziesiąt osób, które dostały się do Salachowego Boru z Końskich specjalnym transportem autobusowym. Marsz zainaugurował starosta Grzegorz Piec, a także wystrzał z armaty dokonany przez rekonstruktorów w Maleńca. Piechurzy wędrowali następnie przez takie miejscowości jak Górniki, Kozów, Huta, okoliczne lasy i dukty leśne. Przystanek zaplanowano na wzgórzu pod Glinianym Lasem, a finał w Wólce Kłuckiej przy ruinach Pałacu Kołłątajów, gdzie wojsko Dionizego Czachowskiego spędziło cały dzień.

Natomiast już w niedzielę Starostwo Powiatowe zaprasza do Maleńca na specjalne wydarzenie związane z rekonstrukcją konspiracyjnej fabryki broni – darmowy autobus wyjedzie z Końskich z ul. ks. Granata o godzinie 16:00. W programie zwiedzanie, uczestnictwo w rekonstrukcjach, pokazy filmowe, a nawet… saunowanie!

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Przez gminy Radoszyce i Smyków szlakiem Dionizego Czachowskiego [wideo, zdjęcia]

  1. Urania pisze:

    Jak ta rzeka się nazywa ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *