REKLAMA

Radna Duda apeluje o sygnalizację świetlną na obwodnicy Końskich

Po wypadku na obwodnicy Końskich, który wstrząsnął społecznością Konecczyzny (więcej TUTAJ, przypomnijmy, że zginęła w nim licealistka, a jej nastoletni pasażer walczy o zdrowie) pojawiły się różne głosy dotyczące tego co należy zrobić by w przyszłości nie dochodziło do podobnych dramatów. Radna powiatowa Dorota Duda oficjalnie podczas sesji zaproponowała budowę inteligentnej sygnalizacji świetlnej zbiegu ulic Staszica i Koneckich Odlewników.

REKLAMA

„Dziś podczas sesji dziewczynka i pani dyrektor z I Liceum kwestowały na rzecz Stasia Laurmana – chłopca poszkodowanego w wypadku samochodowym na skrzyżowaniu ulic. Koneckich Odlewników i Stanisława Staszica. Ja wystąpiłam z prośbą o zamontowanie na tym skrzyżowaniu świateł. Są takie, które zapalają się w momencie, gdy od strony Staszica dojeżdżałby samochód. W momencie kiedy nie dojeżdża cały czas obwodnica ma zielone światło. To niezwykle niebezpieczne skrzyżowanie, a będzie jeszcze bardziej niebezpieczne ze względu na to, że oprócz szkoły, wzmożonego ruchu gdy ludzie kończą prace to buduje się jeszcze osiedle na Staszica. Uzyskałam odpowiedź, że […] organem właściwym zajęcia się sprawą jest Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach i to wszystko” – mówiła radna.

REKLAMA

Wspomnianą odpowiedź radna otrzymała od Zarządu Powiatu Koneckiego oraz dyrekcji Zarządu Dróg Powiatowych. Duda doskonale rozumie, że „obwodnica” jest drogą wojewódzką, ale nie zgadza się z tym, że powiat nie może nic w sprawie zrobić -„Więc my to zostawiamy od tak sobie? Dzieje się co się dzieje, a jedna osoba nie żyje… Może i tych zdarzeń nie było tam poważnych aż tak dużo, ale proszę Państwa 30 maja na wycieczkę jechała grupa 29 dzieci z opiekunami, kierowca. W aucie które uderzyło w autokar jechało pięcioro młodych ludzi. Trauma u tych dzieci, którą ja widziałam w szkole, bo do południa dzieci były w technikum, ta trauma zostanie do końca życia. Trauma wśród uczniów… to nie jest sytuacja by przejść obok tego”  – tłumaczyła.

I dalej wskazywała na to, że są prawne możliwości by powiat interweniował w sprawie poprawy bezpieczeństwa na newralgicznym skrzyżowaniu –„Artykuł 25 dotyczący budowy, przebudowy skrzyżowania, węzłów różnej kategorii i wiaduktów mówi w punkcie 1 to co przeczytałam w odpowiedzi na moją interpelację. Natomiast koszt budowy, przebudowy wraz z obiektami, znakami, sygnałami drogowymi oraz urządzeniami bezpieczeństwa ruchu ponosi zarządca droga, który wystąpi z inicjatywą budowy lub przebudowy takiego skrzyżowania lub węzła, czyli to nie tylko zarządca drogi wyższej kategorii. My również możemy wystąpić z takim wnioskiem” – tłumaczyła była członkini Zarządu Powiatu Koneckiego.

Na koniec Duda pozwoliła sobie na apel do rządzących powiatem:

„Z jednej strony pomagamy, zbieramy środki na leczenie dziecka, ale z drugiej takie wypadki mogą się dalej niestety zdarzać. Pamiętamy ile zdarzeń, wypadków śmiertelnych było na krzyżówkach rudzkich było do momentu zainstalowania świateł. Jeszcze raz bardzo proszę o to by pochylić się nad tym problemem” 

Na ten moment odpowiedzi na prośby radnej Dudy nie usłyszeliśmy, ale być może sprawa powróci podczas jednej z najbliższych zwyczajnych sesji Rady Powiatu Koneckiego. Będziemy to dla Was sprawdzać.

REKLAMA

3 thoughts on “Radna Duda apeluje o sygnalizację świetlną na obwodnicy Końskich

  1. xx pisze:

    wystarczy stosować się do znaków drogowych…

  2. zzz pisze:

    a gdzie są sygnalizatory świetlne zdemontowane podczas rewitalizacji miasta można je wykorzystać np na obwodnicy .na ul hubala i 16 go stycznia może ktoś się wypowie

  3. Alvus pisze:

    A gdzie jest Policja ??? To im powinno zależeć żeby były tam sygnalizatory…..poprzedni naczelnik Ruchu Drogowego ogarną sygnalizatory na krzyżówkach rudzkich. Ale to skrzyżowanie przy Kauflandzie to należy chyba do naszych drogowców co ? I o ilu dzwonach napisaliście w tym tygodniu i co zrobili ludzie i organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo? NIC!!!

Dodaj komentarz