REKLAMA

Radoszyczanie chcą być mieszczanami? Póki co tak!

Za nami pierwsze konsultacje społeczne dotyczące odzyskania praw miejskich przez Radoszyce. Póki co wszyscy mieszkańcy są za! 

REKLAMA

Konsultacje w Wilczkowicach

By Radoszyce stały się miastem musi zostać spełnione kilka kroków. Po pierwsze ponad 50 % mieszkańców podczas konsultacji społecznych powinno opowiedzieć się za staraniami w tej kwestii. Kolejne kroki ku prawom miejskim to zwrócenie się do Wojewody Świętokrzyskiego o opinie, a następnie przygotowanie wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

REKLAMA

Pierwszy mały sukces został już osiągnięty. W czwartek (07.04.2016) odbyły się pierwsze gminne konsultacje społeczne dotyczące odzyskania przez Radoszyce statusu miasta. Miały one miejsce w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach, a obejmowały okręg wyborczy tej miejscowości, czyli sołectwa Wilczkowice, Nadworów i Sęp.

Pomimo przeróżnych komentarzy i opinii przed rozpoczęciem spotkania na jego zakończenie wszyscy przybyli mieszkańcy zagłosowali za odzyskaniem przez Radoszyce praw miejskich! Duży wpływ miały na to argumenty przytoczone przez gminnych urzędników. Przede wszystkim mówili oni o tym, że nie wzrosną podatki, nie zmieni się stan zatrudnienia ani płace w urzędzie. Dotacje dla rolników zostaną utrzymane na tym samym poziomie, podobnie będzie z dodatkami dla nauczycieli.

Dużą rolę w przekonaniu mieszkańców miał też wywiad z burmistrzem Stopnicy, który zwrócił się specjalnie do wszystkich z gminy Radoszyce. W zaprezentowany materiale wideo Ryszard Zych przekonywał, że jego gmina będąc kiedyś wiejską, a teraz miejską korzysta z tych samych uprawnień. Zmieniła się tylko kwestia postrzegania jej na zewnątrz – teraz częściej mówi się o niej w całym kraju. Stopnica od czasu odzyskania praw miejskich jest w stanie także pozyskiwać więcej funduszów unijnych.

Kolejne konsultacje odbędą się w:

Remiza OSP w Węgrzynie – 22.04
Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach – 28.04 (Lewoszów, Pakuły, Szóstaki)
Świetlica w Mościskach Dużych – 29.04
Sala Konferencyjna Urzędu Gminy OSP – 05.05 (dla Jacentowa, Podlesia, Wiosny, Zychów)
Szkoła Podstawowa w Grodzisku – 06.05
Szkoła Podstawowa w Górnikach – 12.05
Szkoła Podstawowa w Kapałowie – 13.05
Świetlica w Jakimowicach – 19.05
Szkoła Podstawowa w Kłucku – 20.05
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jóźwikowie – 24.05
Sala Konferencyjna Urzędu Gminy OSP (dla Radoszyc) – 04.06

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *