Zaledwie nieco ponad 6 % wyniosła frekwencja w powiecie koneckim w niedzielnym ogólnokrajowym referendum. To katastrofalny wynik przede wszystkim dla zwolenników Pawła Kukiza.
REKLAMAZ oficjalnych danych przekazanych nam przez Gminne i Miejskie Komisje Wyborcze wynika, że największą frekwencję zanotowano w Rudzie Malenieckiej – 8,75 %, najniższą zaś w Gminie Fałków – 4,16 %. W stolicy powiatu frekwencja była niemal identyczna jak w skali całego kraju i wyniosła 7,59 %. Jeżeli chodzi o odpowiedzi na pytania to by móc mówić o dokładnych wynikach należy poczekać na konferencję PKW. Natomiast z nieoficjalnych danych wynika, że ponad 85 % głosujących w naszym powiecie było za Jednomandatowymi Okręgami Wyborczymi, w pytaniu dotyczącym finansowania partii politycznych około 70 % opowiedziało się za zmianą dotychczasowego systemu, trzecie pytanie dotyczące kwestii podatkowych nie wzbudziło żadnych emocji i niemal wszyscy głosowali za rozstrzyganiem sporów na korzyść podatników. Poniżej prezentujemy szczegółowe dane dotyczące frekwencji w poszczególnych gminach:
REKLAMAGmina Radoszyce – 4,73 %.
Gmina Końskie – 7,59 %
Gmina Ruda Maleniecka – 8,75 %
(1- 82 % mieszkańców za JOW-ami, 90 % przeciwne utrzymaniu obecnego systemu finansowania partii, 91 % za rozstrzyganiem sporów podatkowych na korzyść podatnika)
Gmina Fałków – 4,16 %
Gmina Stąporków – 5,45 %
Gmina Gowarczów 5,16 %
Gmina Słupia Konecka 6,81 %
Gmina Smyków – 6,7 %
W całym województwie Świętokrzyskim frekwencja wyniosła 7,1 %. Frekwencja w kraju po informacjach z ponad połowy okręgów wynosi 7,48 %.
Jak poinformowano nas w kieleckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego od rana w powiecie koneckim nie zanotowano żadnych nieprawidłowości. Wszystkie lokale zostały otwarte na czas, nikt nie dopuścił się agitowania, ani w żaden inny sposób nie łamał ciszy referendalnej. Głosowanie w naszym powiecie odbywa się w podziale na 74 obwody. 71 komisji jest stałych, 3 są zamknięte (2 w Końskich, 1 w Słupi Koneckiej).
Oficjalne wyniki dotyczące frekwencji i odpowiedzi Polaków PKW poda najwcześniej jutro rano.
Przypomnijmy, że odpowiadaliśmy na trzy pytania:
1 .”Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.
2. „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”.
3. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”.