REKLAMA

Rekonstrukcje i ułańskie święto w Białym Ługu [wideo, zdjęcia]

To obecnie bodaj największe militarne wydarzenie na terenie powiatu koneckiego. W sobotę w Białym Ługu już po raz trzeci zorganizowano Święto 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Wydarzeniu towarzyszyły niezwykle efektowne pokazy i rekonstrukcje historyczne. 

REKLAMA

Do Białego Ługu w sobotę przyjechało wielu widzów i pasjonatów historii. Wśród nich znaleźli się też przedstawiciele władzy – współorganizatorzy wydarzenia: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta konecki Grzegorz Piec wraz z członkiem zarządu powiatu Jarosławem Staciwą, wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan. Obecny był także wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Całe wydarzenie poprowadził Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”. To właśnie „Jodła” była głównym organizatorem święta.

REKLAMA

27. Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego został sformatowany w 9 Brygadę Kawalerii Pancernej, która obecnie stacjonuje w Braniewie. Jej reprezentanci byli obecni podczas święta pułku w Białym Ługu. To już trzeci raz jak ta historyczna uroczystość odbywa się w tej małej wiosce. Dlaczego akurat w tym miejscu gminy Słupi Koneckiej? W tej miejscowości 77 lat temu miała miejsce bitwa, w której oddziały partyzanckie Armii Krajowej pod dowództwem Adolfa Pilcha starły się z siłami niemieckimi. W ich szeregach było zaś kilku ułanów ze wspominanego pułku.

By upamiętnić poległych podczas tej bitwy 8 partyzantów w sobotę w Białym Ługu odbyła się patriotyczna msza święta. Po niej miały miejsce oficjalne obchody święta 27. Pułku Ułanów. Wszyscy czekali jednak na historyczne pokazy i rekonstrukcje. Na oczach licznych widzów odbyła się defilada oddziałów piechoty i kawalerii, a następnie niezwykle atrakcyjny pokaz konny przygotowany przez Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

Święto zakończyła rekonstrukcja fragmentu bitwy pod Białym Ługiem.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *