REKLAMA

Rekordowe zainteresowanie Wyścigiem Hubala! Znamy jego trasę! [wideo, zdjęcia]

W czwartkowe popołudnie w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja 13. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Walk Majora Hubala. Zapowiada się on rekordowo – zarówno pod względem liczby kilometrów, które kolarze mają do pokonania, jak i ilości zespołów i samych zawodników! Początek wyścigu już w Boże Ciało, w czwartek 31 maja. 

REKLAMA

Wyścig rozgrywany ku pamięci majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego został powołany do życia w 2000 roku, a po przerwie powrócił do kolarskiego kalendarza w minionym sezonie. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Seulu, Andrzej Sypytkowski. Podobnie jak w poprzednim roku, tak i teraz wyścig posiada kategorię 2.1, co oznacza, że obecnie „Hubal” jest najważniejszym polskim wyścigiem zgłoszonym do kalendarza europejskiego Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Konferencję zorganizowaną w centrum stolicy poprowadził znany dziennikarz sportowy zajmujący się kolarstwem Włodzimierz Rezner. Towarzyszyli mu: dyrektor wyścigu, wicemistrz olimpijski, konecczanin Andrzej Sypytkowski oraz wnuk Majora Hubala – obecnie jeden z dyrektorów telewizji Polsat Henryk Sobierajski. –„To jest wyścig z wielką dozą patriotyzmu, a jednocześnie wyścig, który jeśli chodzi o sportowe walory to jest to drugi wyścig w Polsce.” – mówił we wstępie Włodzimierz Rezner, a Andrzej Sypytkowski dodawał. –„Zaprosiłem Państwa do tego miejsca by zaprezentować Wyścig Szlakiem Walk Majora Hubala. To jest już 13. edycja, mamy cztery etapy i prolog. Za chwilę Państwu pokażemy trasę, jak to wygląda. Ja przejechałem te etapy wielokrotnie, dziś prezentujemy, a za miesiąc czasu zapraszam na trasę.” – mówił dyrektor wyścigu.

REKLAMA

Na sali zgromadziło się wielu dziennikarzy. Obecni byli przedstawiciele redakcji Telewizji Polskiej, Polsatu, RMF FM, Polskiego Radia 1, Polskiego Radia 4, Onetu, Polskiej Agencji Prasowej, Rzeczypospolitej i jeszcze kilku innych mediów.    W dalszej części konferencji prezentowano wizualizacje tras oraz filmy dotyczące miejscowości przez które przejedzie wyścig. Podczas wyświetlania filmów szansę na zabranie głosu mieli ich włodarze – wójtowie oraz burmistrzowie.

Z prezentacji dowiedzieliśmy się, że tegoroczna odsłona Wyścigu Hubala rozpocznie się, podobnie jak przed rokiem, od prologu rozgrywanego w formie ulicznego kryterium. W czwartek 31 maja kolarze rywalizować będą w samym centrum Kielc, a 2-kilometrową rundę wiodącą po ulicy Warszawskiej pokonywać będą 20-krotnie. Wyniki kryterium nie będą wliczały się do generalki – jego głównym celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności zespołów, które staną na starcie „hubalowego” wyścigu. Ten Prolog jest jednocześnie rywalizacją o Puchar Mariana Formy – byłego wybitnego kolarza wywodzącego się z Kielc. Wiemy już także, że to uliczne kryterium będzie na żywo relacjonowane na antenach TVP. Z pozostałych etapów Telewizja Polska wyemituje kilkunastominutowe kroniki.

Pierwszy z etapów zasadniczej części Wyścigu Hubala, zaplanowany na piątek 1 czerwca, rozpocznie się w Poświętnem. Kolarze pokonywać będą długą, liczącą blisko 195 kilometrów trasę, która wiodąc m.in. przez Drzewicę, Przysuchę, Szydłowiec i Wąchock, powiedzie ich do Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam też wyznaczona została meta i tam poznamy pierwszego lidera 13. edycji wyścigu.

W sobotę 2 czerwca zawodnicy w szranki stawać będą dwukrotnie. Na początek czeka na nich 128-kilometrowy etap ze Skarżyska Kamiennej do Kazimierzy Wielkiej. Odcinek choć krótki, będzie dość intensywny, a to za sprawą czterech górskich premii. Po dotarciu na metę i kilku godzinach odpoczynku kolarze ponownie wsiądą na rowery, jednak tym razem czekać będzie na nich próba jazdy indywidualnej na czas. Dystans czasówki w Busku Zdroju nieznacznie przekracza 21 kilometrów, więc spodziewać się można sporych różnic czasowych, które na pewno będą odgrywały istotną rolę w układzie sił w klasyfikacji generalnej.

Finałem „hubalowego” wyścigu będzie etap z Radoszyc do Końskich, który rozegra się w niedzielę 3 czerwca. Start do rywalizacji nastąpi wcześnie, bo przed 10.00, by w okolicach godziny 14.00 kolarze dotarli po raz ostatni do mety. Na odcinku długości 176 kilometrów nie zabraknie podjazdów, a na sześciu wzniesieniach wyznaczone zostały górskie premie. –„Wielki Finał: Radoszyce – Końskie. Niektórym kolarzom wydawało się, że w Końskich po drodze nie ma górek, a okazuje się, że ten etap bardzo często rozstrzygał o przebiegu i klasyfikacji generalnej całego wyścigu.” – mówił podczas konferencji Włodzimierz Rezner.

Konecki etap jest szczególnie dopieszczony. To z uwagi na to, że Andrzej Sypytkowski, dyrektor i twórca wyścigu wszystkie trasy i drogi w naszym powiecie zna doskonale. –„Startujemy w Radoszycach. Mamy tam dwa okrążenia po dwa kilometry w Radoszycach, rozgrywamy tam premię specjalną. Potem jedziemy po drodze i mamy Łopuszno, a tam premię punktowaną za sekundy, potem Strawczyn i premia lotna. Następnie dojeżdżamy i mamy takie dwa piki: to są najcięższe góry w naszym wyścigu, tam jest z 15 % podjazdu w pewnym momencie. Nie jest to długie, ale są dwie pętle, dwa razy przejeżdżamy tę górę. W tamtym roku peleton się na niej podzielił, ale jechaliśmy raz, więc teraz będzie trochę trudniej. Jest tutaj możliwość zaatakowania. Potem jedziemy do Mniowa, gdzie jest lotna premia, następnie są ostatnie góreczki i to jest tradycyjne okrążenie, które od wielu lat robimy na Wyścigu Hubala. I na sam koniec mamy trzy okrążenia w Końskich, finałowe okrążenia, na których już będzie rozgrywał się wyścig.” – tłumaczył podczas konferencji Sypytkowski.

Do rywalizacji w 13. edycji Międzynarodowego Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala przystąpią 24 zespoły, pośród których będą zarówno zawodowe grupy z Polski, jak i goście z Austrii, Czech, Holandii czy Niemiec. Na starcie pojawią się także dosyć egzotyczne teamy z Malezji oraz Kolumbii. Obok zagranicznych grup drugiej dywizji wystartują cztery ekipy z Polski: CCC Sprandi Polkowice, Voster Uniwheels, Hurom oraz reprezentacja kraju. Awizowany jest start m.in. mistrza świata juniorów z Ponferrady (2014) Niemca Jonasa Bokeloha z irlandzkiej grupy kontynentalnej An Post–Chain Reaction czy aktualnego czempiona globu w kolarstwie torowym w konkurencji omnium Szymona Sajnoka z CCC Sprandi. Przed rokiem wyścig wygrał Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice). Teraz będzie on bronił tytułu.

W sumie organizatorzy spodziewają się łącznie blisko 200 kolarzy. To absolutny rekord Wyścigu Hubala!

Poniżej publikujemy program wyścigu oraz mapy poszczególnych etapów: 

Kryterium o Puchar Mariana Formy – Prolog 31/05/2018 Kielce, ul.Warszawska, 20 rund x 2,05 = 40.2 km

12.00-14.00 Zgłoszenia oraz pobranie numerów w Biurze Zawodów w Hotelu Qubus ul. Składowa 2, Kielce

14.00 Odprawa techniczna w biurze zawodów

15.00 Podpisywanie listy startowej i prezentacja drużyn

16.15 Oficjalne otwarcie przez prezydenta miasta Kielce

16.30 Start zawodów

17.30 Zakończenie wyścigu, rozdanie koszulek zwycięzcom i rozdanie nagród

Etap I Poświętne – Ostrowiec Świętokrzyski 01/06/2018 – 194.6 km

11.00 Podpisywanie listy startowej i prezentacja drużyn

11:50 Przywitanie kolarzy

12:00 Start zawodów

16:30 Przewidywany przyjazd kolarzy

16:45 Dekoracja zwycięzców

Etap II Skarżysko Kamienna – Kazimierza Wielka 02/06/2018 – 127,70 km

08:30 Podpisywanie listy startowej i prezentacja drużyn

09:20 Przywitanie kolarzy

09:30 Sstart honorowy

09:45 Start zawodów ostry

13:00 Przewidywany przyjazd kolarzy, Dekoracja zwycięzców

Etap III Busko Zdrój – Jazda indywidualna na czas 02/06/2018 – 21,35 km

16:30 Przywitanie kolarzy

17.00 Start pierwszego zawodnika

20.30 Dekoracja zwycięzców

Etap IV Radoszyce-Końskie 03/06/2018 – 176,40 km

09.00 Podpisywanie listy startowej i prezentacja drużyn

09:40 Przywitanie kolarzy przez wójta Radoszyc

09.45 Start zawodów

14:00 Przewidywany przyjazd kolarzy

14:30 Dekoracja zwycięzców i zakończenie wyścigu.

REKLAMA

Dodaj komentarz