REKLAMA

Relacja wideo: Oficjalne uroczystości 3 Maja w Końskich

O godzinie 11:25 rozpoczęły się w Końskich oficjalne uroczystości związane z 228 rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W towarzystwie Mazurka Dąbrowskiego na maszt w okolicach Urzędu Miasta wciągnięto biało-czerwoną flagę. Następnie miała miejsce historyczna inscenizacja. 

REKLAMA

W okolice fontanny w Parku Miejskim przybyli mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęto od wciągnięcia na maszt flagi oraz odegrania hymnu Państwowego. Potem głos zabrał tym samym rozpoczynając wydarzenie wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński – przypomniał on losy pierwszej polskiej konstytucji –„Była ona pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji USA nowoczesną ustawą regulującą prawa i obowiązki narodu polskiego. Od chwili ustalenia stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej niezależnie od  przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych” – mówił wiceburmistrz Jasiński.  We wstępie pieśń o wolności zaśpiewała Dominika Wróbel.

Nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli stowarzyszeń zajmujących się historią, delegacji szkół, straży pożarnej, policji, czy harcerzy. Obecni byli także przedstawiciele władzy gminnej oraz powiatowej z burmistrzem Końskich Krzysztofem Obratańskim na czele. To gmina była organizatorem uroczystości –„Chciałbym serdecznie podziękować za przybycie na tę uroczystość. Ona jak każda nawiązująca do wielkiej rocznicy ma swoją dramaturgię, ale i powtarzalność. Wtedy kiedy odwołujemy się w pamięci do wielkich, ale niestety najczęściej w naszej historii przegranych bitew staramy się by bohaterstwo i poświęcenie nie uległy zapomnieniu. By nasza pamięć stanowiła o sensie tamtego poświęcenia. Dziś spotykamy się w miejscu i czasie, który odwołuje się do inne typu pamięci. Nie do walki, nie do męczeństwa się odwołujemy, a do mądrych przemyśleń, do myślenia o Państwie i jego trwałości. Spotykamy się w miejscu szczególnym, bo z tego pałacu wyjeżdżał na obrady Sejmu Wielkiego jego Marszałek Stanisław Małachowski […] I w tym miejscu i w takim dniu przypomnienie jest ważne, ponieważ to Konstytucja 3 Maja stworzyła wizję Państwa do której pokolenia pozbawione wolności i niepodległości mogły się odwoływać. Konstytucja, która postawiła ciągle aktualne i powtarzane w każdym pokoleniu pytania – jak powinno wyglądać Państwo sprawiedliwe, jak powinny wyglądać relacje między Państwem i jego obywatelami, ile wolności obywatelskiej by nie zaszkodzić skuteczności działania Państwa, ile sprawnego Państwa by pozostawić obywatelom naturalną swobodę różnienia się w wyrażaniu poglądów na to jak Państwo ma działać. Jeżeli więc to tutaj narodziła się choćby część z pomysłów, które zmaterializowały się w postaci konstytucji to mamy szczęście żyć na tej ziemi” – przemawiał Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

Spośród zaproszonych gości w uroczystości udział wzięli: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, pełniący funkcję starosty koneckiego Grzegorz Piec, a list od wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek odczytał Łukasz Kubka. Odczytano także list od Marszałka Potomków Sejmu Wielkiego Piotra Bilińskiego

Obejrzeliśmy też inscenizację historyczną przygotowaną przez Annę Wiaderną z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Aktorami w tym wystąpieniu byli uczniowie z obu koneckich Liceów Ogólnokształcących oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wcześniej pieśń o wolności zaśpiewała wokalistka Dominika Wróbel.

Następnie w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej wszyscy przemaszerowali do Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny oraz dalsza część inscenizacji.

Na popołudnie w Parku Miejskim zaplanowano XXIX Masowe Biegi Uliczne, a na scenie letniej w Parku Miejskim  koncert – najpierw zaśpiewają wokaliści związani ze Studiem Piosenki MGDK,  następnie wystąpi gwiazda dnia – Jacek Wójcicki.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *