REKLAMA

Relacja wideo: Stypendia dla uczniów z gminy Końskie [wideo, zdjęcia]

W piątek w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich zgromadziły się najpotężniejsze umysły gminy. Przyznano stypendia dla wyróżniających się uczniów. 

REKLAMA

Nagrodzono dokładnie 59 uczniów z podstawówek i gimnazjów z terenu gminy Końskie. Wśród najlepszych znalazło się 18 wyróżnionych ze szkół podstawowych i aż 41 gimnazjalistów. Otrzymać stypendium nie było łatwo. Kryteria narzucone w uchwale podjętej przez Radę Miasta Końskie są bardzo rygorystyczne. –„Są trzy kategorie przyznawania stypendiów. Dla wszystkich tych kategorii wymagania są dosyć wysokie. Można powiedzieć kolokwialnie, że poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko. Za wyniki w nauce z uwzględnieniem wybitnych osiągnięć uczeń musi mieć średnią 5,60 oraz być laureatem konkursu przedmiotowego organizowanego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Jeśli chodzi o gimnazja to za wyniki w nauce z uwzględnieniem wybitnych osiągnięć uczeń także musi być laureatem tych konkursów i osiągnąć średnią 5,40. Wyłącznie za wyniki w nauce to jest zachowana ta średnia, ale nie tylko. Dodatkowo uczeń musi się wyróżnić osiągnięciami w pracy na forum szkoły: często to jest wolontariat, praca w samorządach, artystyczna, sportowa. To jest ta grupa za wyniki w nauce – średnia plus dodatkowa praca. Natomiast wyłącznie za wybitne osiągnięcia w nauce wyłącznie to to są laureaci konkursów przedmiotowych bądź też ogólnopolskich konkursów jeśli chodzi o osiągnięcia artystyczne i sportowe.” – tłumaczyła nam Krystyna Milczarek, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy Końskie.

Wszyscy, którzy te kryteria spełnili w piątek pojawili się w auli Szkoły Podstawowej nr 1 wraz ze swoimi rodzicami. Uczniowie tamtejszej szkoły przygotowali dla nich bardzo muzyczną część artystyczną.  Pomiędzy poszczególnymi utworami nagradzani wychodzili na scenę by z rąk burmistrza Krzysztofa Obratańskiego odebrać stypendia, a także usłyszeć gratulacje. Oprócz burmistrza w uroczystości uczestniczył też jego zastępca Krzysztof Jasiński, a także dyrektorzy gminnych szkół. Głównymi aktorami byli jednak uczniowie. Dwoje z nich opowiedziało nam o tym w jaki sposób wywalczyło stypendium.

REKLAMA

Wręczenie stypendiów najzdolniejszym uczniom z gminy Końskie 2016 23

„Stypendium od burmistrza otrzymałem za wybitne osiągnięcia. To stypendium przede wszystkim za osiągnięcia. Największym moim w tym roku było wygranie Środkowoeuropejskiej Olimpiady Matematycznej. Poza tym byłem laureatem w Polskiej Olimpiadzie Matematycznej. Wygrałem Olimpiadę Matematyczną dla Gimnazjalistów, a po niej konkurs Czesko-Polsko-Słowacki, który też wygrałem.  Na pewno się przyda, a na co przeznaczę? Nie wiem, pewnie odłożę gdzieś i później się bardziej przyda, bo póki co to jeszcze mnie rodzice sponsorują.” – powiedział nam Maciej Dziuba, dotychczas uczeń Gimnazjum nr 1, a obecnie II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich.

„Ja dostałam stypendium za wysoką średnią, udział w konkursach i za to, że uczestniczyłam w Mistrzostwach Województwa. Moja średnia to 5,56. Co zrobić by taką osiągnąć? Trzeba dużo wynosić z lekcji, uczyć się w domu, bo to pomaga. W domu nie uczyłam się więcej niż godzinę dziennie.” – zdradzała swój przepis na stypendium Aleksandra Wcisło, dotychczas uczennica Gimnazjum w Stadnickiej Woli, a obecnie I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich.

Stypendia przyznane w piątek były za osiągnięcia w roku szkolnym 2015/2016 i wynoszą dla uczniów ze szkół niższego szczebla 70 zł miesięcznie – za wybitne osiągnięcia lub wyniki w nauce i 100 zł – za wyniki w nauce z uwzględnieniem wybitnych osiągnięć, natomiast dla gimnazjalistów odpowiednio 100 zł i 140 zł. Stypendium miasto wypłaca w dwumiesięcznych ratach przez okres dziesięciu miesięcy. Pełną listę nagrodzonych znajdą Państwo klikając TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *