REKLAMA

Rogów: Uczniowie będą poznawać historię regionu. Spotkali się z sołtysem [zdjęcia]

W Zespole Placówek Oświatowych w Rogowie odbywa się innowacyjny projekt pod nazwą „W zaciszu Ziemi Koneckiej”. Podopieczni placówki oświatowej będą dzięki temu poznawać historię, kulturę, tradycje i zwyczaje regionu przez następne 2 lata. W ramach innowacji w czwartek 5 grudnia z młodzieżą spotkał się sołtys Rogowa Marek Kozerawski.

REKLAMA

„W związku z tą inicjatywą wczoraj miałem zaszczyt opowiedzieć uczniom klas VI i VII o walce Sylweriusza Jaworskiego pseudonim „Strzemię” o Wolną Polskę. Zebrani mieli także możliwość obejrzenia archiwalnych dokumentów i zdjęć ze zbiorów Hubalczyka i Żołnierza Ponurego i Nurta. Ponadto pierwszy raz prezentowany był publicznie film z 1992 roku w którym zostało uwiecznione obalanie pomnika tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” w Końskich autorstwa Tomasza Partyki. Następnie przypomniałem młodzieży okoliczności śmierci Tadeusza Jencza ps „Allan”, który zginął w Rogowie 2 listopada 1943 roku. Obelisk poświęcony Jego Pamięci znajduje się na placu kościelnym. Na zakończenie ponad godzinnego spotkania przedstawiłem twórczość artysty-rzeźbiarza Mikołaja Szlifierza rodem z Rogowa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Szacunek dla grona nauczycielskiego ZPO w Rogowie za opracowanie i wdrożenie tej innowacji” – relacjonuje przebieg spotkania z młodzieżą na swoim profilu na Facebooku sołtys Marek Kozerawski.

REKLAMA

Zbiory archiwalne Sylweriusza Jaworskiego udostępnili Krzysztof i Rafał Wasik,  a nagranie filmowe użyczył Józef Grabowiecki. Innowację opracowały nauczycielki z ZPO w Rogowie Beata Gawrońska, Ewa Kowalczyk i Kamila Bobińska pod patronatem dyrektora Waldemara Wiktorowskiego.

Zdjęcia (Marek Kozerawski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *