REKLAMA

Rolnicze święto powiatu koneckiego z pięknymi wieńcami i na ludową nutę [wideo, zdjęcia]

W sobotę na placu przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich przy ulicy Staszica zorganizowano Dożynki Powiatowe 2023. Najważniejszym punktem święta był wybór najpiękniejszego wieńca z powiatu koneckiego, który będzie reprezentował region podczas Dożynek Wojewódzkich. Wiemy już, że zaszczyt ten przypadnie wieńcowi przygotowanemu przez sołectwo Czerwona Wola.

REKLAMA

Święto Plonów rozpoczęło się od mszy świętej w intencji wszystkich rolników z regionu. Polowe nabożeństwo sprawował ksiądz dziekan Jacek Wieczorek, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Końskich. Potem przyszedł czas na oficjalne otwarcie wydarzenia. Tę część poprowadzili: gospodyni miejsca, czyli dyrektor ZSP 1 Końskie Beata Jakubowska, a także naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym Krzysztof Stachera. W tym momencie poznaliśmy starostów dożynek, a w tym roku zostali nimi: Justyna Rupniewska ze Sworzyc w gminie Końskie oraz Jarosław Kaczmarek z miejscowości Zaostrów w gminie Słupia Konecka. Starostowie opowiedzieli nam o sobie, swojej roli podczas rolniczego święta, a także kondycji koneckiego rolnictwa:

„Jestem przewodniczącą pierwszej w Polsce Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Jestem również zastępcą minister Anny Gębickiej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jestem zastępcą w Radzie Kobiet w Rolnictwie. Tam rozpoczyna się nasza działalność jako kobiet polskich wsi, decydujemy o różnych przedsięwzięciach […] Jako starościna dożynek czuje się bardzo dobrze, pierwszy raz w tej roli, ale mogę śmiało powiedzieć, że reprezentuje wszystkie kobiety na wsi. Mieszkam od lat na wsi, choć początkowo nie mieszkałam. Reprezentuje kobiety na wsi, także w Radzie Kobiet w Rolnictwie. To dla mnie zaszczyt, że mogę je reprezentować i być jedną z nich” – mówiła nam Justyna Rupniewska, starościna dożynek.

REKLAMA

„Zajmuje się gospodarstwem odkąd tylko pamiętam, aczkolwiek w latach 2000 zaangażowałem się tak by żyć z rolnictwa. Czasami to się udaje, a czasami nie. Z resztą w rolnictwie nigdy nie było łatwo i to nie jest takie proste by z tego wyżyć. W tej chwili pełnię dużo funkcji społecznych – jestem wiceprezesem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, jestem przewodniczącym w powiecie koneckim. Do dialogu i rozmów zawsze jestem chętny jeśli chodzi o rolnictwo. Wszędzie mnie pełno tam gdzie jest rolnictwo, gdzie są problemy z rolnictwem. Kiedy ten temat się pojawia to staram się zabierać głos i reprezentować rolników. Moje gospodarstwo jest ukierunkowane na krowy mleczne. Rola starosty moim zdaniem polega na reprezentowaniu środowiska rolniczego. Dawniej to było święto plonów i chyba to było bardziej trafne niż dożynki. To wszystko kojarzy się z urodzajnym plonem danego roku i tego się trzymajmy […] Ten rok dla rolników nie jest łatwy. Żaden z resztą nie był łatwy i nigdy nie było tak by satysfakcja w każdej dziedzinie produkcji rolniczej była zadowalająca. Jak jest w jednej dziedzinie lepiej to w drugiej jest gorzej, a ten rok jest rzeczywiście specyficzny, bo praktycznie w większości dziedzin jest kiepsko” – tłumaczył przed naszą kamerą Jarosław Kaczmarek, starosta dożynek.

W trakcie święta nie zabrakło obecności wielu znakomitych gości. W rolę gospodarzy wcielili się włodarze powiatu: starosta Grzegorz Piec i członkowie zarządu Dariusz Banasik i Jarosław Staciwa, a także Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk. Starosta zabrał głos ze sceny –„Dziękuję za to, że znaleźliście czas i jesteście z nami podczas tych dożynek. To najlepszy czas by podziękować – z jednej strony panu Bogu za plony, a z drugiej wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę. Z tego miejsca chcę też podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tych dożynek. Drodzy rolnicy – wszystkiego najlepszego, wszelkiej pomyślności. A wszystkim życzę by to popołudnie było radosne, byśmy się wszyscy świetnie bawili” – przemawiał starosta Piec.

Na dożynki przybyli też włodarze koneckich gmin. Obecni byli między innymi: burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, wójtowie: Henryk Konieczny z Fałkowa, Leszek Kuca z Rudy Malenieckiej, czy Robert Wielgopolan z Słupi Koneckiej. Wydarzeniu przyglądało się też wielu radnych powiatowych i gminnych. Jak to w okresie kampanii wyborczej bywa i na tej imprezie pojawili się parlamentarzyści – posłowie: Agata Wojtyszek, Adam Cyrański, Mariusz Gosek oraz senator Jacek Włosowicz.

Na festynowym placu skorzystać można było ze strefy cateringowej przygotowanej przez kilka kół gospodyń wiejskich. Stanęły też tam stoiska profilaktyczne policji oraz Lasów Państwowych, a najmłodsi mogli bawić się w dmuchanych zamkach. Na scenie zaś wystąpiły takie ludowe zespoły jak: Rogowianka, Królewiaczki, Kapela Stąporkowska oraz solista Bogusław Kuśmierczyk.

W międzyczasie jury oceniało przygotowane na dożynki tradycyjne wieńce. W konkursie udział wzięło sześć ludowych dzieł, a za najpiękniejszy uznany został ten przygotowany przez sołectwo Czerwona Wola. Wieniec będzie reprezentował Konecczyznę podczas Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich.

Na zakończenie święta rolników powiatu koneckiego przygotowano wspólną zabawę pod chmurką przy oberkach.

Zdjęcia:

REKLAMA

7 thoughts on “Rolnicze święto powiatu koneckiego z pięknymi wieńcami i na ludową nutę [wideo, zdjęcia]

  1. robert pisze:

    Zamiast jeździć po festynach chlać wódkę i nic nie robić to by się zajęli krajem regionem zrobili coś pożytecznego a nie tylko lans za kasę podatników , to samo ci z rady powiatu ja sie pytam czym oni się zajmują poza tego typu imprezami za co my im płacimy

  2. Konecczanka pisze:

    A iluż tych rolników w Końskich i okolicach…?
    Co dalej ze zbożem z Ukrainy?

  3. Myśląca pisze:

    Ciągle te same twarze lokalnych bezużytecznych pasożytów z urzędów…

  4. AtU pisze:

    Nie wiem gdzie to sprawdzić czym np zajmuje się zarząd powiatu np Pan Banasik bo poza przecinaniem wstęg nie wiem?

  5. Wujek pisze:

    Składowiskiem niebezpiecznych odpadów w Staporkowie już się pewnie zajęli to mają pasożyty czas na pierdoły.

Dodaj komentarz